• روستای رادکان و جاذبه های تاریخی اش
  • روستای رادکان و جاذبه های تاریخی اش
  • روستای رادکان و جاذبه های تاریخی اش

روستای رادکان و جاذبه های تاریخی اش

نوشتن نظر


رادکان دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان چناران که بنا بر شواهد تاریخی یکی از چهار شهر خراسان قدیم بوده است. رادکان روزگاری مرکز تاج گذاری شاهزادگان و پادشاهان و مرکز علم و صنعت و گردشگری به عنوان رقیب شهرهایی چون توس مطرح بوده است.

این روستا در شمال غربی شهرستان چناران به فاصله ۷۵ کیلومتری از شهر مشهد قرار دارد و براساس کاوشها و یافته‌های باستان‌ شناسی و شرایط اقلیمی مناسب و همچنین خاک حاصلخیزی که در خود دارد، حدود چهار هزار سال قبل زندگی اجتماعی در آن وجود داشته است.

  • برخی از جاذبه های تاریخی این روستا:

مسجد جامع رادکان:

نای تاریخی – مذهبی “مسجد جامع رادکان” در ۱۵ کیلومتری شمال غرب چناران در حاشیه خیابان اصلی روستای “رادکان” واقع شده است، مسجد مزبور شامل یک شبستان ستون‌دار و حیاطی مستطیل شکل می‌باشد، شبستان مسجد با وسعت تقریبی ۳۳۰۰ متر مربع دارای ۱۲ ستون و ۱۲ نیمه ستون بوده و محراب ساده‌ای نیز در ضلع جنوب غربی در ردیف میانی فضای آن تعبیه شده است.

“مسجد رادکان” فاقد هرگونه عناصر تزیینی است و تنها کتیبه موجود در مسجد مزبور موید بنیان آن در سال ۱۳۳۲ ق و مضمون این کتیبه راجع به وقفیات مسجد رادکان است. به نقل از مولف مطلع الشمس، رادکان در سال ۱۱۶۲ ه.ق مورد توجه رضا قلی میرزا پسر نادرشاه قرار گرفت و قلعه‌ای خشت و گلی با یازده برج در آن جا ساخته شد که مسجد جامع رادکان نیز در میانه آن بنیان گردیده بود.

میل رادکان:

این میل در نزدیکی شهرستان چناران و ۸۵ کیلومتری غرب مشهد واقع شده است. ارتفاع آن ۳۵ متر، قطر داخلی‌اش ۱۴ متر و قطر خارجی‌اش ۲۰ متر می‌ باشد. منظر بیرونی بنا تا ارتفاع ۲.۵ متری به شکل ۱۲ ضلعی و از آن جا تا زیر گنبد به صورت ۳۶ ترک نیم ستونی ساخته شده است.

میل رادکان دارای گنبدی مخروطی شکل است که ساختمان آن احتمالا در سال ۶۰۷ ه.ق به پایان رسیده است.

بنابر تحقیقات انجام یافته این بنا توسط خواجه نصیرالدین طوسی جهت تعیین روهای مهم تقویمی مثل آغاز فصل ها و دیگر کارهای نجومی ساخته شده است.

حمام رادکان:

حمام رادکان مربوط به اوایل دوره قاجار است و در شهرستان چناران، بخش مرکزی، دهستان رادکان، مجاور وستای رادکان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۲۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یخدان:

یخدان رادکان بناییست به جامانده از اوایل دوره قاجار و ساختمانیست گنبدی که فضای داخلی آن نیز طاقهای ضربی زیبایی دارد. این حمام تا دوره معاصر برقرار بوده و اهالی راکان از آن استفاده می کردند.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
اقامتگاه های بوم گردی
مکانهای مشابه