کمپ کویری متین آباد نخستین اکو کمپ ایران است که در ۲۵ کیلومتری شمال نطنز و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار دارد.

از امکانات تفریحی منطقه گردشگری متین آباد می توان به  شترسواری، دوچرخه سواری، رصد ستارگان، بازدید از مزارع ارگانیک، بازدید از مزرعه پرورش شتر و شتر مرغ نام برد.

 • آشنایی با برخی تفریحات اکوکمپ متین آباد:

شتر سواری:

در حال حاضر ۲۷ نفر شتر جهت استفاده گردشگران در محوطه کمپ تربیت شده اند و بسیاری از آنها درسریال ها و فیلم های سینمایی زیادی به کار گرفته شده اند.خان قدیمی ترین شتر متین آباد است که برای خیلی از مسافران همیشگی کمپ آشناست.به غیر از خان، شترهای دیگر آرام و دلنشینی هم هستند که دارای اسامی مانند:برفی،طوسی،آهو،گلی و حنا می باشند.

دوچرخه سواری:

دوچرخه سواری، یکی دیگر از تفریحات مهیج و هیجان انگیز در متین آباد است. وجود پیست خاکی مناسب با بافت منطقه و دوچرخه هایی مناسب می تواند تجربه ای فراموش نشدی در دل کویر بی نهایت باشد.

رصد ستارگان:

رصد ستارگان و سحابی ها هم می تواند بخش متفاوتی از تفریحات مناطق کویری و بیابانی باشد.

مزارع ارگانیک :

بدلیل شرایط خاص اقلیمی منطقه, انواع صیفی جات و سبزی جات متناسب با فصول مختلف در مزرعه کمپ کشت می شود که تماما بدون استفاده از سموم شیمیایی بوده و بصورت ارگانیک تولید می گردند, علاوه بر آن باغ های انار، پسته و دیگر میوه های فصلی در دسترس گردشگران قرار دارد.

مزرعه پرورش شتر :

در قسمت شمال کمپ کویری و شتر سواری متین آباد فضایی برای پرورش و نگهداری شتر در نظر گرفته شده است. ذر حال حاضر تعداد ۱۲ نفر از آنها جهت سواری استفاده می شود و بقیه در حال آموزش بوده که در آینده به گروه سواری ملحق می شوند, اکثر شتر های سواری دارای اسامی مانند: حنا, جمیله,  خان, برفی, طوسی, آهو, سالار, گلی و … می باشند.

مزرعه پرورش شتر مرغ:

در مزرعه پرورش شتر مرغ  به تعداد ۶ قطعه شتر مرغ بالغ و تخم گذار در این مجموعه به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع وجود دارد. یکی از اهداف آینده توسعه مزرعه پرورش شتر مرغ و استفاده از آن در رستوران می باشد که در آینده نزدیک در محل دیگری تکثیر آنها شروع خواهد شد.

این مجموعه به علت فعالیت های اکو توریستی خود در سال ۲۰۱۴ از سوی سازمان ملل (UNDP) به عنوان یکی از ۱۸ سایت برتر جهان ازنظر بهترین عملکرد شناخته و معرفی و در سال ۲۰۱۵ نیز موفق به کسب جایزه صلح و محیط زیست دکتر تقی ابتکار شد.

نمایش بیشتر
 • امکانات

 • جای پارک  رستوران  فروشگاه 
مکانهای پیشنهادی
اقامتگاه های بوم گردی
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * کلاه، پیراهن آستین دار و عینک آفتابی جز ضروریات سفر به کویر می باشد پیشنهاد می شود از پوشیدن صندل و کفش تابستانی اجتناب نمایید.

  * آب لوله کشی موجود در کمپ بهداشتی و قابل شرب است.

  * باید توجه داشت که با گردش در روستاها و طبیعت کمترین آسیب به مردم بومی وارد شود، به لهجه ها و فرهنگ های گوناگون و زیبای مردم احترام گذاشته و از بحث های بیهوده ضد خواسته آنها در مسائل فرهنگی خودداری نمایید.

  * در هر فصلی احتمال بادهای شدید و طوفان شن در هر ساعتی از شبانه روز هست.

  * همراه خود کیف کمک های اولیه داشته باشید.

  * حتما پماد و یا اسپری ضد گزش حشرات به همراه داشته باشید.

  * اگر در چادر اقامت دارید، حتما شبها درب چادر و منافذ آن را کاملا ببندید و کفش هایتان را در داخل چادر قرار دهید.