روستای مصر یا کویر مصر که نام قدیمی آن مزرعه یوسف بوده است در قلب کویر مرکزی ایران در 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در 30 کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد.

کویر مصر ایران، توسط رشته کوه هایی از جانب غرب و جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است که بخشی از سلسله جبال کوه های فلات مرکزی ایران به حساب می آید. این کویر در گودال هایی طبیعی در کوهپایه های این کوه تشکیل تپه های ماسه ای زیبایی را داده است که هدف گردشگری علاقمندان به جاذبه های کویری است.

روستای مصر بدلیل قرار گرفتن در جنوب این کویر بزرگ، دارای آب و هوای گرم و خشک است و مردم روستای مصر از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند. مهمترین محصولات این روستا زعفران و گندم است.

کویر مصر جزو منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع دشت کویر مرکزی ایران به حساب می آید و گونه های گیاهی رایج در دشت کویر مرکزی ایران، گونه های رایج و غالب گیاهی جغرافیای کویر مصر است.

از دیدنی های اطراف روستا مصر می توان به چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رملهای ماسه ای اطراف روستا اشاره کرد.

نمایش بیشتر
 • امکانات

 • فروشگاه 
مکانهای پیشنهادی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * مسیرهای دسترسی:

  دسترسی به کویر از تهران با اتوبوس :

  تهیه بلیط از ترمینال جنوب برای اتوبوس هایی که به مقصد بیرجند، طبس یا کرمان می روند. البته باید در خور پیاده شوید (به فروشنده بلیط بگویید که خور پیاده می شوید تا هزینه بلیط کمتر شود). زمان سفر از تهران تا خور حدود ۸ ساعت می‌باشد و مسیر اتوبوس از قم، کاشان، نائین، انارک می گذرد و به خور می رسد. جاده آسفالته در ۵ کیلومتری غرب ( قبل از شهر خور ) به طول ۴۵ کیلومتر تا روستای مصر است.

  دسترسی به کویر از تهران با هواپیما:

  به سه طریق امکان پذیر می باشد. پس از اخذ بلیط به مقصد یزد یا طبس یا اصفهان از ترمینال پروازهای داخلی فرودگاه مهر آباد تهران سوار هواپیما می شوید. مدت زمان پرواز تا طبس حدود یک ساعت و به مقصد یزد و اصفهان حدود یک ساعت و پانزده دقیقه پرواز خواهد بود. پس از رسیدن به فرودگاه یزد و اصفهان یا طبس با استفاده از اتوبوس یا تاکسی به شهر خور و روستای مصر می روید.

  * روستای مصر دارای برق سراسری، آب آشامیدنی، مخابرات و آنتن دهی تلفن های همراه، سوپرمارکت است.

  * در این منطقه پشه های زیادی هست که پیشنهاد می شود در صورت حساسیت از پشه بند استفاده کنید و یا پمادهای مربوطه را به همراه داشته باشید.

  * دورتادور محلی که ایستاده اید، گازوئیل بریزید تا از گزند عقرب در امان باشید.

  * همراه خود حتما جعبه کمک های اولیه داشته باشید.

  * شترسواری در کویر بین روستای مصر و فرحزاد را حتما تجربه کنید.