• شهرک سینمایی دفاع مقدس
  • شهرک سینمایی دفاع مقدس
  • شهرک سینمایی دفاع مقدس

شهرک سینمایی دفاع مقدس

نوشتن نظر


شهرک سینمایی انقلاب و دفاع مقدس در سال 1373 با هدف پشتیبانی از فیلم هایی با موضوعات انقلاب و دفاع مقدس و تاریخی، از سوی نیروی مقاومت بسیج تاسیس گردید .

تا (بهار1393) این مرکز بیش از یک هزار اثر شامل فیلم های سینمایی، فیلم مستند، سریال های تلویزیونی، تله فیلم، فیلم های کوتاه و ویدئوکلیپ را حمایت نموده است.

شهرک سینمایی با زمینی به مساحت تقریبی 550 هکتار در کیلومتر 25 اتوبان تهران -قم با فاصله حدود 5 کیلومتری فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)  قرار دارد.

  • بخش های مختلف این شهرک:

خط مقدم جبهه:
یکی از قدیمی ترین لوکیشن های شهرک سینمایی که مورد استفاده بسیاری از پروژه های دفاع مقدس قرار گرفته است، 
خط مقدم جبهه جنگ بوده کهشامل خاکریز دوجداره با طول تقریبی 700مترمی باشد که انواع سنگرها نیز درآن تعبیه شده است . و از آنجا که در طول سالیان گذشته به علت انفجارات و تخریب های صورت گرفته در پروژه ها چندین مرحله مورد بازسازی قرار گرفته است.

پاسگاه های مرزی ایران و عراق در منطقه مرزی شلمچه:
شامل فضایی به وسعت دو هزار متر مربع است.

بیمارستان صحرایی:
این لوکیشن با قابلیت تغییر کاربری به قرارگاه فرماندهی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. ضمن آن که لوکیشن بیمارستان صحرایی دیگری در کنار کاروانسرای قدیمی شهرک نیز وجود دارد که در اختیار تعدادی از پروژه های سینمایی قرارداده شده است.

میادین مین و موانع ایضایی خورشیدی:
از آنجا که ارتش صدام بعد از عملیات فتح المبین، ایجاد میادین مین و موانع ایضایی خورشیدی، سیم خاردار، حفرکانال و ... را در دستور کار خودقرار داد، از این رو شهرک سینمایی نیز برای تولید پروژه های سینمایی اقدام به ایجاد آن نموده است.

قرارگاه فرماندهی:
لوکیشن قرارگاه فرماندهی ، در زمینی به وسعت دو هزار مترمربع احداث گردیده و دور تا دور آن را خاکریزهای بلند پوشانده و از سمت شمال با تپه های مرتفع پوشیده شده و شامل یک سنگر فرماندهیو چند سنگر دیگر مختلف و یک میدان صبحگاه می باشد.

ایستگاه صلواتی:
از دیگرلوکیشن های این شهرک ایستگاه صلواتی است که با ابعاد 20 در 17متر و مساحت 340 متر، نمادی از ایستگاه های صلواتی دوران دفاع مقدس می باشد که با آهن، سیمان، گونی سنگری و سقف  پلیتی و شیروانی احداث گردیده است .

دشت تانک:
از دیگر لوکیشن های موجود شهرک دشت تانک است . این دشت وسیع برای اولین بار در سریال در چشم باد استفاده گردید و با توجه به نیاز فیلم سازان قابل تغییرمی باشد به طوری که در آن می توان صحنه های درگیری تانک ها و نفرات را بازسازی نمود. در این دشت تعداد زیادی ادوات و تانک منهدم شده نیز وجود دارد.

میدان موانع:
این میدان با مساحت تقریبی 1500 متر جهت استفاده فیلمسازان و اردو ها طراحی شده که دارای موانع متعدد آموزشی می باشد.

برجک های نگهبانی:
در شهرک سینمایی برجک های ثابت و سیار وجود دارد.

قصرفرعون، قصر زولیخا، محله برده فروشان، روستای تبس، کشتی رود نیل و ... که در سریال یوسف پیامبر مورد استفاده قرار گرفته بودند نیز برخی از بخش های تاریخی این شهرک می باشند.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه مذهبی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار