• آبشار گورگور
  • آبشار گورگور

آبشار گورگور

  (Gorgor waterfall)   

نوشتن نظر


چشمه گورگور از جمله چشمه‌های مشهور منطقه سبلان می‌باشد. این چشمه در دره الوارس یا قزل گوللر که یکی از عریض‌ترین و باصفاترین دره‌های سبلان است، در ارتفاع 2420 متری از سطح دریا واقع شده است. آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخره‌ای مشرف به دره با فشار بیرون می‌آید که با توجه به شیب تند مسیر، آب تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی می‌کند.

نظر به شیب تند مسیر تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی می‌کند و با توجه به موقعیت تفریحی و تفرجی و ورزشی دره قزل گوللر و احداث پیست اسکی روی برف آلوارس در آن چشمه و آبشار گورگور نیز با دارا بودن آب و چشم انداز و فضای سبز جالب از نظر گردشگری را دارد.

آبشار گورگور در حدود 12 متر ارتفاع دارد و در یکی از زیباترین نقاط استان اردبیل یعنی در دامنه شمالی کوه سبلان واقع شده است.

گورگور به آبشار واقع در مسیر رودخانه خیاو (خیوچاى) اطلاق میشود که در جنوب روستاى موئیل مشگین شهر و در ارتفاع ۲۶۰۰ مترى از سطح دریا واقع است. بلندى آبشار حدود ۱۲-۱۰ متر بوده و از نظر حجم جریان قابل توجه میباشد.
حوضچه اى دایره اى شکل در محل ریزش آب ایجاد شده است.
آبشار گورگور بعلت منظره جالب طبیعى و وجود ماهى قزل آلاى خال قرمز در رودخانه و حوضچه پایین دست و برخوردارى از موهبت آبگرم معدنى ملک سوئى و چشم اندازى از کوهستان سبلان (ارتفاعات دلى آلى، آیقار، هرم و کسرى) جذاب و دیدنى است.
آبشار گورگور با دارا بودن۲۰۰ مترمربع محوطه گردشگاهى و واقع شدن در دامنه شمالى کوه سبلان یکی از نقاط مهم گردشگری منطقه محسوب می‌شود . دسترسى به آن تا دامنه‌هاى کوه با ماشین و بقیه با پاى پیاده امکان‌پذیر است.
این آبشار در یکى از زیباترین نقاط طبیعى استان یعنى کوه سبلان قرار دارد و همراه با دیگر عناصر زیبا و بدیع طبیعى مانند یخچال‌هاى دائمى ، چشمه‌هاى آب گرم و آب معدنى متعدد ، فضایى مناسب و دلپذیر براى علاقه‌مندان زیبایى‌هاى طبیعت به وجود آورده است.
آب و هواى ییلاقى مفرح و باصفا و قله‌هاى متعدد و ارتفاعات زیبا با پوشش گیاهى مصفا هر ساله هزاران نفر از کوهنوردان و مشتاقان طبیعت سبلان را به خود جذب مى‌کند.


نمایش بیشتر