• حرم امام حسین (ع)
 • حرم امام حسین (ع)

حرم امام حسین (ع)

  (Imam Husayn Shrine)   

نوشتن نظر


قسمت های مختلف حرم

ضریح امام حسین(ع)
ضریح شش گوشه معروف امام حسین(ع) به نحوی قرار دارد که ضلع ششم آن به سمت غرب می باشد. این ضریح تاکنون چندین بار عوض شده است که آخرین آن مربوط می شود به اسفندماه سال 1391 که ضریح طراحی شده توسط استاد فرشچیان، رونمایی شد. علت شش گوشه بودن ضریح نیز دفن پیکر حضرت علی اکبر(ع) در پایین پای حضرت می باشد و ضلع ششم مربوط به ایشان است. لازم به ذکر است که با توجه به قرار گرفتن بدن حضرت علی اصغر(ع) بر روی سینه امام حسین(ع) ، در واقع در این ضریح یک امام و دو امامزاده دفن می باشند.

ضریح شهدا
در ضلع جنوب غربی ضریح، پنجره فولادی قرار دارد که نمایانگر محل دفن شهدای کربلا می باشد. بر بالای این پنجره تابلویی سیاه رنگ قرار دارد که نام شهدا روی آن نوشته شده است. در رواق حبیب بن مظاهر نیز پنجره ای قرار دارد که ضلع مقابل محل دفن شهدا می باشد.

ضریح حبیب بن مظاهر
در ضلع جنوبی غربی رواق حبیب بن مظاهر ضریح کوچکی قرار دارد که محل دفن حبیب بن مظاهر می باشد. حبیب از یاران حضرت علی(ع) بود که در زمان واقعه عاشورا حدود 75 سال سن داشت و در رکاب امام حسین(ع) به شهادت رسید. باتوجه به اینکه حبیب از بزرگان قبیله بنی اسد بود، اهالی قبیله بدن او را جدای از دیگر شهدای کربلا به خاک سپردند.

ضریح سید ابراهیم مُجاب
ابراهیم مجاب به روایتی فرزند و به روایتی نوه امام موسی کاظم(ع) بود. نقل شده است که ایشان در هنگام زیارت امام حسین(ع) روبروی ضریح ایستاده است و گفته است که : « السلام علیک یا جدّاه » و از درون ضریح پاسخ آمده است که : « و علیک السلام یا ولدی » و با توجه به اینکه جواب سلامش داده شده است به او "مُجاب" می گویند.
نکته جالب درباره ایشان این است که برخی از اعراب که می خواهند سیگار را ترک کنند به نزد ضریح او می آیند و سیگارشان را به درون ضریح می اندازند و اینگونه با ایشان عهد می کنند که دیگر سیگار نکشند. برای همین بعضا درون ضریح ته مانده سیگارهایی را مشاهده خواهید کرد که اعراب برای ترک سیگارشان در آن انداخته اند.

قتلگاه
در تقاطع دو رواق ابراهیم مجاب و حبیب بن مظاهر، دری قرار دارد که از طریق آن به محوطه گودال قتلگاه می رسید. این درب بعضی اوقات باز است و بعضی اوقات بسته. در مواقعی که این در بسته می باشد می توانید از طریق صحن حرم به قسمت گودال قتلگاه رفته و پشت یکی از دو پنجره فولادی ای که بدین منظور در آن قسمت قرار دارد، بایستید. یکی از این دو پنجره فولادی روبروی باب القبله و پنجره دیگه روبروی باب الزینبیه قرار دارد.

رواق های مختلف حرم

به راهروهایی که در چهار طرف محوطه ضریح امام حسین قرار دارند، رواق می گویند. برای آشنایی بهتر با محل این رواق ها به نقشه حرم که در پایین همین مطلب وجود دارد، مراجعه کنید:

رواق ابراهیم مجاب:
این رواق از غرب تا شمال غربی ضریح مطهر قرار دارد و با توجه به اینکه ضریح سید ابراهیم مجاب در آن قرار دارد، رواق ابراهیم مجاب نامیده شده است. در صورتیکه در این رواق رو به ضریح امام حسین(ع) بایستید، در سمت راست شما و در انتهای رواق، ضریح ابراهیم مجاب را مشاهده خواهید کرد. در اطراف ضریح ابراهیم مجاب، عالمانی بسیاری دفن می باشند.

رواق حبیب بن مظاهر:
اگر از سمت باب القبله وارد حرم شوید، ابتدا وارد این رواق می شوید. این رواق از جنوب تا جنوب غربی ضریح مطهر قرار دارد و به سبب قرار گرفتن ضریح حبیب بن مظاهر در آن، بدین نام شناخته می شود.

رواق فقیهان:
این رواق از جنوب تا جنوب شرقی ضریح مطهر را پوشش می دهد و به دلیل اینکه فقیهان و دانشمندان زیادی در آن به خاک سپرده شده اند، رواق فقیهان نام گرفته است. اگر از ورودی رواق فقیهان به محوطه ضریح وارد شوید، روبرویتان ضلع ششم ضریح (محل به خاک سپاری حضرت عل اکبر(ع)) و سمت چپ تان ضریح محل دفن شهدای کربلا خواهد بود.

رواق پادشاهان:
این رواق توسط شاه صفی ساخته شده است و با توجه به اینکه تعداد زیادی از پادشاهان قاجار از قبیل مظفرالدین شاه و محمدعلی شاه و احمدشاه، در آن دفن هستند، رواق پادشاهان نامیده می شود. این رواق از شمال شرقی تا شمال ضریح مطهر را پوشش می دهد. نقطه شمالی این رواق به ضریح ابراهیم مجاب می رسد.


باب های مختلف حرم

توضیح

نام باب

 

توضیح

نام باب

این باب در ضلع جنوب شرقی حرم واقع شده است.

 باب الرجا:

قدیمی ترین درب حرم، باب القبله می باشد. این باب در جهت قبله بوده و بر روی آن ساعت بزرگ حرم نصب شده است. روبروی این باب، ایوان طلای حضرت قرار دارد.

باب القبله:

باب اصلی ای که حرم امام حسین(ع) را از طریق بین الحرمین به حرم حضرت عباس(ع) وصل می کند

باب الشهدا:

این باب یکی از سه بابی است که به بین الحرمین راه دارد.

 باب قاضی الحاجات:

با خروج از این باب می توانیدبه خیابانی وارد شوید که شما را به نهر علقمه و مقام امام زمان(عج) و مقام امام صادق(ع) می رساند

باب السلام:

این باب یکی از سه بابی است که به بین الحرمین راه دارد.

باب الکرامه:

  باب سدره
  باب رأس الحسین

در گذشته و قبل از آنکه برای محل دفن امام حسین(ع) حرم و نشانه ای ساخته شود، درخت سدره ای در این محل قرار داشت که نشانه محل دفن حضرت بود که هارون الرشید دستور قطع کردن آن را داد.

باب السلطانیه:

این باب در نزدیکی تل زینبیه قرار دارد و به همین سبب با باب الزینبیه معروف شده است.

باب الزینبیه:

نمایش بیشتر
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  1) هرچند اکثر مراجع این اجازه را داده اند که در محدوده ضریح نماز به جای شکسته، کامل خوانده شود ولی در کل نظر مراجع نسبت به این موضوع متفاوت است. قبل از سفر نظر مرجع خود را نسبت به تمام یا شکسته خواندن نماز در حرم امام حسین(ع) جویا شوید.

  2) در حرم امام حسین(ع) با توجه به عدم وحدت بین گروه های مختلف در عراق، چندین نماز جماعت با امام جماعت های گوناگون و به صورت همزمان و دقیقا در کنار هم برگزار می شود. فرقی نمی کند با کدام یک از آنها نماز بخوانید فقط اگر تصمیم به خواندن نماز جماعت با هرکدام از گروه ها را داشتید، دقت کنید که مکبر نماز جماعت شما کدام است تا به اشتباه با صدای مکبر نماز جماعت دیگر، حرکاتتان را انجام ندهید!

  3) برنامه های گوناگونی در حرم امام حسین(ع) توسط بعثه رهبری برگزار می شود. برنامه هایی از قبیل مناجات و روضه در صحن حرم و دعای ندبه و کمیل و ... . آخرین برنامه ای که به دست ما رسیده است در قسمت نکات سفر کشور عراق قرار داده شده است.امّا در صورتیکه می خواهید دقیقا از برنامه ها اطلاع پیدا کنید، هم می توانید از مدیر کاروانتان بخواهید که برنامه را در اختیارتان قرار دهد و هم می توانید خودتان به محل اقامت بعثه رهبری در کربلا مراجعه کرده و برنامه هایشان را بپرسید. محل اقامت بعثه رهبری در شهرهای مختلف عراق در قسمت نکات سفر کشور عراق قرار دارد.

  4) حرم امام حسین(ع) بصورت 24 ساعته باز می باشد. شب های حرم را از دست ندهید. معمولا هیئت ها و جمع های عزاداری به صورت خودجوش، شب ها در صحن حرم برنامه دارند.

  5) بردن دوربین و تلفن همراه به داخل حرم ممنوع می باشد و در صورتیکه به صورت مخفیانه وارد حرم کنید و به هر دلیلی متوجه این موضوع شوند، تلفن و یا گوشی همراه شما را گرفته و به راحتی هم پس نمی دهند.