• مسجد کوکاتپه
  • مسجد کوکاتپه
  • مسجد کوکاتپه

مسجد کوکاتپه

  (Kocatepe Mosque of Ankara)   

نوشتن نظر


مسجد کوکاتپه آنکارا از جدیدترین و بزرگ‌ترین مساجد آنکارا می‌باشد که در ابتدای شهر جدید واقع شده است.
مسجدی به سبک عثمانی‌ها که در سال ۱۹۸۷ کامل شد وبا طلا و مرمر، پنجره‌هایی با شیشه های رنگی، کاشی‌های تزئینی و چلچراغ کریستالی بسیار بزرگ تزئین شده است.
 غرفه‌هایی که در میان این مسجد وجود دارد همانند مسجدالنبی در مدینه می‌باشد که در سال ۱۹۹۳ از سوی شاه محمد عبدالعزیز عربستان سعودی به رئیس جمهور دمیرال اهدا شد .
 این مسجد از دیدنی های آنکارا بشمار می آید .

یکی از مساجد دیدنی کشور ترکیه است که در شهر آنکارا و طی بیست سال از اواخر دهه‌ی 60 میلادی تا اواخر دهه‌ی 80 میلادی بنا شده‌است. اتفاقاتی که در طی پروژه‌ی ساخت این مسجد رخ داد، باعث شد تا نتیجه‌ یک معماری تلفیقی مدرن-عثمانی باشد.

این مسجد بزرگ و زیبا در زمینی به مساحت 4500 م.م بنا شده و در قسمت پایین، سالن کنفرانس، کتابخانه، اتوپارک، اتاق تجارت و قسمتهای اداری دارد.قسمت اصلی مسجد با اصل گرفتن شیوه‌ی سنتی از قبه‌ی بزرگ مرکزی و چهار نیم‌دایره که بر روی چهار ستون پا فیلی است و قبه‌های متعدد کوچک‌تر تشکیل می‌شود. مسجد چهار مناره - هر کدام به ارتفاع 88 متر - دارد که به سر مناره‌ها هم از طریق آسانسور و هم پله می‌توان دسترسی داشت.

خطاطی‌های مسجد به استاد حمید آیتاچ و محمود اوئنجو و خطاطی‌ها و نوشته‌های سالن کنفرانس و کتابخانه به استاد امین بارین تعلق دارد. منبر، مناره‌ها، آویزها، چینی‌ها‌، درها و مرمرهای مسجد به‌صورت ویژه تهیه و با ظرافت خاصی ساخته شده و به کار گرفته شده‌اند. در معماری داخلی از شیوه کلاسیک معماری عثمانی و از مصالحی مثل چینی، مرمر، مادن زرد، ورق طلا و رنگ‌های ویژه استفاده شده‌است.


نمایش بیشتر