• قبرستان وادی السّلام

قبرستان وادی السّلام

  (Wadi al Salaam)   

نوشتن نظر


اگر از درب شمالی حرم امیرالمؤمنین (ع) که همان باب شیخ طوسی می شود خارج شوید کمی که مسیر خیابان را طی کنید به درب ورودی اصلی یکی از بزرگترین قبرستان های دنیاو بزرگترین قبرستان شیعیان می رسید. قبرستان وادی السلام که طبق روایات، برزخ اهل ایمان می باشد و روح تمامی مومنین به آنجا انتقال پیدا میکند، در دل خود جسم بسیاری از پیامبران و علما را نیز جای داده است.

این قبرستان از جنوب به حرم علی بن ابی‌طالب و خیابان اصلی نجف- کوفه (شارع علی بن ابیطالب) از شرق به جاده نجف - کربلا، از شمال به منطقه حی المهندسین و غرب به دریای سابق نجف محدود می‌گردد.

از مهمترین افراد دفن شده در وادی السلام که مکان قبر آنها مشخص است دو تن از انبیای الهی حضرات هود و صالح (ع) و همچنین سید علی قاضی از علمای بزرگ شیعه می باشد.

مقام امام زمان (عج) و مقام امام جعفر صادق (ع) نیز در این قبرستان قرار دارد. علت نامگذاری این مکان به مقام امام صادق (ع) بدین علت بوده است که وقتی امام صادق (ع) وارد نجف شده اند در این مکان نماز خوانده اند. علت نامگذاری این مکان به مقام امام زمان نیز بدین علت است که ظاهرا حضرت امام زمان (ع) در این مکان در حال عبادت دیده شده اند. مردم عراق برای این مقام احترام زیادی قائل هستند و روزهای چهارشنبه عصر عده ی زیادی به این مکان می آیند.

برای رسیدن به مقبره حضرات هود و صالح (ع) پس از ورود از درب اصلی حدود ۳۰۰ متر که مسیر اصلی را به جلو بروید تابلوی مقبره را در سمت راست خود مشاهده می کنید. پس از زیارت مقبره هود و صالح (ع) نیز مجدد به مسیر اصلی برگشته و حدود ۲۰۰ متر جلوتر رفته تا در سمت چپ خود تابلوی آرامگاه سید علی قاضی را مشاهده کنید. پس از آن نیز می توانید همان مسیر اصلی را ۲۰۰ متر دیگر ادامه داده تا در سمت چپ خود مسیر سر سبز منتهی به مقام امام زمان (عج) و مقام امام صادق (ع) را مشاهده نمایید. در روبروی این مقام نیز قبر رئیس علی دلواری قرار دارد.

نکته: رسم و رسوم هایی در وادی السلام رایج شده است از قبیل خرید قبر و یا علامت گذاری بر روی زمین جهت تعیین محل دفن و یا بردن خاک جهت تبرک و ... که تمامی آنها بدعت می باشد و هیچگونه پشتوانه روایی و دینی ندارد. از این کارها پرهیز کرده و دقت نمایید تا توسط گداهای این مکان اخاذی نشوید.
همچنین چاهی نیز در مقام امام زمان (ع) قرار دارد که جنبه تقدس به آن بخشیده اند. این چاه نیز داستان موثقی درباره اش وجود ندارد.

راستی اگر وضو نداشتید نگران نباشید!‌ در کنار مرقد هود و صالح (ع) وضوخانه و در مقام امام زمان (عج) دستشویی و وضو خانه وجود دارد.

نمایش بیشتر