• کلیسای جامع اسوتیتزخوولی
  • کلیسای جامع اسوتیتزخوولی
  • کلیسای جامع اسوتیتزخوولی

کلیسای جامع اسوتیتزخوولی

  (Svetitskhoveli)   

نوشتن نظر


کلیسای جامع Svetitskhoveli در شهر باستانی متسختا در 25 کیلومتری شمال تفلیس قرار دارد. برای بازدید از این کلیسا باید حدود نیم ساعت با ماشین از تفلیس دور شوید و به شهر باستانی متسختا بروید و پس از کمی قدم زدن در این شهر زیبا، به کلیسا بروید.

این کلیسا درسال 1010 میلادی دقیقا روی ویرانه های اولین کلیسای گرجستان ساخته شد و امروز مکان متبرکی است که قبور بیشتر پادشاهان باستانی گرجستان را در دل خود حفظ کرده است.

نام کلیسا به معنی "ستون زندگی بخش" است که قصه زیبایی پشت خود نهفته دارد.

میگویند پس از به صلیب کشیدن مسیح در اورشلیم خرقه او را یک یهودی گرجی میخرد و با خود به این روستا میاورد.در اینجا یک خواهر روحانی پس از دین خرقه و لمس آن از دنیا میرود.خرقه را تنش کره و او را در اینجا دفن میکنند. از محل دفن او درخت چناری می روید. بعدها چنار را میبرند و 7 ستون این کلیسا را از آن می سازند. ستون هفتم اما میشود همان "ستون زندگی بخش" که از بدنه  آن مایعی ترشح شده و بیماران را شفا میدهد. اینگونه کلیسا و ستون قدیمی و معجزه آسای آن میشود یکی از مقدس ترین مکانهای گرجستان ...

این کلیسا یکی از اصلی ترین مکان هایی است که عروس و دامادهای گرجی ترجیح می دهند پیوند عقد خود را در آنجا بخوانند و شروع زندگی شان از این کلیسا باشد برای همین در هنگام بازدید از این کلیسا بعید نیست چند عروس و داماد را در گوشه و کنار آن ببینید.

نمایش بیشتر