• کاخ آغا محمدخان قاجار
  • کاخ آغا محمدخان قاجار

کاخ آغا محمدخان قاجار

  (Mohammad Khan Qajar Palace)   

نوشتن نظر


این بنا توسط آغا محمدخان قاجار ساخته شده و در گرگان قرار دارد. ویژگی‌های معماری و اسلوب ساخت بنا نشانگر آن است که بنا متعلق به قرن 12 هـجری قمری می‌باشد. این کاخ دارای بخش‌های متنوع و مختلفی از جمله عمارت دارالعماره، دارالحکومه، عمارت کلاه فرهنگی عباس خانی و سلسیان خانی می‌باشد.

کاخ آغا محمدخان قاجار بنای دو طبقه ایست که توسط حکمران مازندران ساخته و منسوب به آغا محمدخان قاجار میباشد. البته برخی نیز اعتقاد دارند این بنا که ظاهری شبیه به دارالحکومه های استرآباد را دارد توسط آغا محمدخان قاجار ساخته شده و همچنین برخی معتقد هستن ساخته نشده است.

اما ویژگی های معماری و اسلوب خیره کننده ساخت بنا میتواند نشانگر آن باشد که بنا متعلق به قرن 12 ه.ق می باشد.

همچنین در اطراف کاخ توپ خانه و دیوان خانه هم بوده است که متاسفانه در زمان پهلوی اول تخریب شدند.

ظاهر بنا نمای آجری و گچ داشته که در زمان پهلوی اول روی آن سیمان کشیده شده و با الحاقاتی که به آن اضافه شده, طبیعتا بنا تغییر شکل پیدا کرده.

کاخ آقا محمدخان قاجار تا هم اکنون در اختیار نهادی نظامی در گلستان بوده، اما با هماهنگی ها و توافقات صورت گرفته قرار بر آن شده برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی این بنای تاریخی به شکل کامل مرمت شده و طبق آخرین خبر ها به موزه دفاع مقدس تغییر کاربری دهد.

این کاخ در  10 بهمن 1383 با شماره ثبت 11277 به عنوان یک آثار ملی به ثبت رسیده است.

این کاخ در نزدیکی دروازه بسطام سابق حدود فلکه کاخ و پارک شهر فعلی ساختمان شهرداری گرگان قرار دارد و در حال حاضر در اختیار سپاه پاسداران است.

نمایش بیشتر