کارناوال ونیز ( Carnival of Venice ) از قدیمی ترین و مشهور ترین جشنواره های جهان است که بطور سالانه حدود اوایل فوریه برگزار می شود. این کارناول شگفت انگیز صبح روز چهارشنبه ای که آن را چهارشنبه توبه یا چهارشنبه خاکستری می نامند آغاز می شود و به مدت یازده روز تا قبل از زمان روزه داری مسیحیان ادامه می یابد.

تاریخ برگزاری کارناوال ونیز چیزی شبیه به مراسم چهار شنبه سوری ما ایرانیان است، چرا که تاریخ و روز دقیق و مشخصی ندارد و زمان آن وابسته به اتفاقی دیگر است.

این مراسم در ابتدا با هدف شادی و پایکوبی برای موفقیت های بدست آمده در دوره ای از تاریخ ایتالیا برگزار می شد. اما امروز این کارناوال نمادی از ایتالیاست، مراسمی است که فرهنگ و هنر ایتالیا را به دنیا معرفی می کند.

افرادی که در این مراسم شرکت می کنند لباس های خاصی می پوشند و ماسک های خاصی به چهره شان می زنند. ماسک هایی که هر کدام معنا و مفهوم خودشان را دارند. افراد با ماسک بر قایق هایی از دور دست به سمت کانال های آبی شهر می آیند و به میدان اصلی شهر با نام ”St. Mark’s Square” می رسند و طی چند روز رقص و پایکوبی، تردستی و شعبده بازی برپا می شود و در روز آخر به بهترین ماسک جایزه اهدا می شود.

هرچند در تمام مغازه های سوغاتی فروشی ونیز در تمام طول سال ماسک های این مراسم به فروش می رسد ولی آنها به ارزشمندی ماسک های روز کارناوال نیستند. ماسک های کارناوال گران قیمت و تزئین شده هستند و حتی روی بعضی هایشان ورقه های طلا و جواهرات وجود دارد. این ماسک ها به اندازه لباس ها مهم اند و انواع و نام های مختلفی هم دارند.

برخی از نام های این ماسک ها عبارتند از : ماسک بایوتا (baùtta masks)، ماسک کولومبینا (colombina mask)، ماسک دکتر طاعون (The Plague Doctor masks)، ماسک لاروال (larval masks)، ماسک پانتالون (Pantalone masks)

فلسفه استفاده از ماسکهای خاص در این کارناوال، به از بین بردن اختلاف ظاهری بین طبقات غنی و فقیر باز می‌گردد و همچنین فرصتی هم برای دست انداختن مقامات و قدرتمندان جامعه ایجاد می‌کند. ایتالیایی‌ها مثلی دارند که می‌گوید: "در زمان کارناوال هر نوع شوخی روا است!"

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * اگر با همسرتان در این کارناوال شرکت کردین، لباس هایی جفت و شبیه هم بر تن کنید. زیرا یکی از مواردی است که در پوشش کارناوال رعایت می شود.