مارا یکی از استانهای کشور تانزانیا می‌باشد . نام این استان برگرفته از نام رودخانه مارا می‌باشد . مرکز این استان شهر ماسوما نام دارد .

استان مارا از سمت شمال شرقی با کشور کنیا همسایه می‌باشد که از این رو به عنوان استان مرزی کشور تانزانیا نیز شناخته می‌شود .

استان مارا به لحاظ جغرافیای انسانی و تنوع قومیتی محل سکونت طیف وسیعی از اقوام و قبایل مختلف می‌باشد که از جمله آنها : لوو ، جیتا ، روری ، زاناکی ، کوریا ، کابوا ، کیروبا ، سیمبیتی ، انگورمه ، کاوایا ، اکوما، ناتا ، ایسنیه ، ایکیزو ، سیزاکی ، سوکوما و تاتوروو اشاره کرد .

پارک ملی سرنگتی که یکی از معروفترین پناهگاه‌های حیات وحش جهان می‌باشد نیز در این استان قرار دارد که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌است . سطح وسیعی از زمینهای این پارک ملی را مراتع و جنگلهای سرسبز پوشانده‌است که نه تنها میزبان مناسبی برای حیات وحش این منطقه می‌باشد بلکه باعث ایجاد جاذبه برای گردشگران داخلی و خارجی نیز شده‌است به طوری که سالانه ۱۵۰٬۰۰۰ نفر توریست برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری این پارک ملی به استان مارا سفر می‌کنند که این امر بستر مناسبی را برای رونق روز افزون صنعت گردشگری و اکوتوریسم این استان فراهم نموده‌است .

نمایش بیشتر
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۱٬۷۴۳٬۸۳۰ نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • همسایگان : این استان از شمال با استان موانزا و استان شینیانگا و از جنوب شرقی با استان آروشا و همچنین از طریق دریاچه ویکتوریا با استان کاگرا همسایه می‌باشد .
  • مساحت : ۲۱٬۷۶۰ کیلومتر مربع
مکانهای مشابه