• پارک ملی کانایما
  • پارک ملی کانایما
  • پارک ملی کانایما

پارک ملی کانایما

  (Canaima National Park)   

نوشتن نظر


پارک ملی کانایاما ارکی مملو از زیبایی و طبیعتی حیرت انگیز در جنوب ونزوئلا است ، وسعت این پارک ملی از ۱۰,۰۰۰ متر مربع شروع و هم اکنون به ۳۰,۰۰۰ رسیده است و در منطقه ی بولیوار واقع شده ، به دلیل همین وسعت چشم گیر پارک به یکی از بزرگترین پارک های ملی جهان تبدیل شده است ، این مکان در سال ۱۹۶۲ میلادی به ثبت جهانی رسید ، کانایما که از جنوب به پارک ملی رورایما (Roraima ) برزیل متصل است جزو فهرست یونسکو می باشد.

پارک ملی کانایما دومین پارک بزرگ کشور ونزوئلا بعد از پارک ملی  پاریما-تاپیراپکو ( Parima-Tapirapecó ) است و ششمین پارک ملی دنیا محسوب می گردد، جالب است بدانید ۶۵ درصد این پارک دارای صخره و سنگ های عظیم و به شکل عمودی می باشد که عمرشان به میلیون ها سال قبل باز می گردد و همین یکی از جذابیت های منحصر به فرد کانایما است.

پارک ملی کانایما از نظر زمین شناسی برای ونزوئلا بسیار حائز اهمیت است و دارای سنگ هایی به نام تپیوس ( tepuis ) می باشد ، این پارک پر است از دیدنی های بکر و طبیعی که در قلب خود مخفی کرده است ، مثل کوه رورایما ( Roraima ) که بلندترین و در عین حال آسان ترین مکان برای کوه نوردی در این پارک می باشد.

اگر دقیق تر بخواهیم اشاره کنیم پارک کانایما در منطقه ی گران سبا ( Gran Sabana ) بولیوار قرار گرفته است و همین منطقه به دلیل آبشار های گوناگون و زیادی که دارد در حال حاضر ۷۰ درصد انرژی حاصل از آب ونزوئلا را تامین می کند .

در کوهستان آیاآنتی پویی حدودا ۲۵ گونه ی حیوان دوزیست و خزنده به غیر از پرندگان زندگی می کنند و بسیاری به دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاص این ناحیه پارک کانایما را پر شباهت به جنگل های آفریقا می دانند. این پارک پر است از پوشش گیاهی و جانوری خاص و جالب، به دلیل درجه ی حرارت ۱۰ تا ۲۰ و بارش های موسمی و آفتاب ، حتی برخی گونه های گیاهان گوشتخوار هم در این ناحیه یافت شده اند از گیاهان خاص پارک کانایما می توان به هلیامپورا ( Heliamphora ) ، پارچ ( Pitcher Plant )، دروزا Drosera ) و صدها گونه ی گیاهی دیگر اشاره نمود.

از حیوانات پارک کانایما می توان به پلنگ ، مورچه خوار ، سمور ، روتیل ، آرمادیلو ، پرندگان مهاجر استوایی ، عقاب ، پرستو ، شاهین و … اشاره کرد و به جرات گفت که این پارک زادگاه گونه های بسیاری از جانوران در حال انقراض است.نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
  • دانستنی های مفید

  • نکات : اگر به جنگل ، کوهستان ، آبشار  و حتی غار نوردی علاقمند هستید ، کشور ونزوئلا و آمریکای جنوبی بهترین مکان برای شماست که در قلب طبیعت می توانید به هیجان و آرامش را با هم تجربه کنید .