• کریسمس در ایتالیا (روز سنت نیکولاس)
  • کریسمس در ایتالیا (روز سنت نیکولاس)
  • کریسمس در ایتالیا (روز سنت نیکولاس)
  • کریسمس در ایتالیا (روز سنت نیکولاس)

کریسمس در ایتالیا (روز سنت نیکولاس)

  (Christmas (saint nicholas day))   

نوشتن نظر


کریسمس در ایتالیا در مناطق مختلف در روزهای متفاوتی برگزار می‌شود اما معمولا این مراسم‌ از اوایل دسامبر شروع می‌شود و تا ۶ ژانویه، روز Epiphany ادامه دارد.

در مقابل کلیسای سنت پیترو (St Peter's Basilica) در واتیکان، یک درخت کریسمس بسیار بزرگ برپا می‌شود. خانواده‌ها برای شرکت کردن در این مراسم که توسط پاپ برگزار می‌شود، بلیط ورودی تهیه می‌کنند.

در روز ششم دسامبر، بسیاری از خانواده‌ها، روز سنت نیکولاس را جشن می‌گیرند. بچه‌ها برای سنت نیکولاس نامه می‌نویسند و از او درخواست هدیه می‌کنند. سپس یک جوراب آویزان می‌کنند یا بشقابی روی میز جشن سنت نیکولاس می‌گذارند. بچه‌ها سرودها و شعرهای مخصوص کریسمس را با هم می‌خوانند.

نمایش بازآفرینی صحنه‌ی ولادت حضرت مسیح (ع) در کلیساها و میادین شهرها برگزار می‌شود. این صحنه بخشی از تزیینات سنتی جشن کریسمس است. در روز کریسمس طبق یک سنت قدیمی، معمولا در طول روز، روزه می‌گیرند. مراسم جشن از شب آغاز می‌شود.

تزیینات کریسمس و درخت کریسمس در ایتالیا هم مثل سایر کشورها رواج دارد. این تزیینات را در گوشه و کنار خیابان، در خانه‌ها و مغازه‌ها از ۸ دسامبر خواهید دید. حتی گاهی از اواخر نوامبر، مردم شروع به تزیین خانه‌ها و فروشگاه‌ها می‌کنند. ماکت‌های صحنه‌ی ولادت حضرت عیسی (ع) بخش مهمی از تزیینات کریسمس هستند که در هر کلیسا و در میادین شهر دیده می‌شوند.

یکی از رسم‌هایی که در رم، ناپل و جنوب ایتالیا رواج دارد، حضور نوازندگان فلوت در جشن‌ها است که لباس‌های مخصوص و رنگارنگ، جلیقه‌های پوستی و جوراب‌های ساق‌بلند سفید می‌پوشند. آنها معمولا از کوهستان‌های منطقه‌ی Abruzzo به کلیساها و مراکز عمومی می‌روند و آهنگ‌های مخصوص این ایام را می‌نوازند.

رم یکی از بهترین شهرهایی است که در روزهای کریسمس می‌توانید از آن دیدن کنید. نمایش‌های متعدد، درختان کریسمس بزرگ و بازارهای کریسمس در گوشه و کنار رم برپا می‌شوند.

تورین (Torino) در شمال ایتالیا نیز یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا در روزهای جشن کریسمس است. بیش از ۲۰ کیلومتر از خیابان‌ها و میدان‌های این شهر توسط بهترین هنرمندان نورپردازی در اروپا، تزیین و نورپردازی می‌شود.

ورونا (Verona)، شهر رومئو و ژولیت، با هزاران لامپ رنگی تزیین می‌شود. یک طاق بزرگ نورپردازی شده در بازار کریسمس برپا می‌شود.

در دامنه‌ی کوه Ingino، نورپردازی زیبایی با طرح یک درخت کریسمس بزرگ هرساله اجرا می‌شود. این درخت، ۶۵۰ متر طول دارد و از بیش از ۷۰۰ لامپ تشکیل می‌شود. در سال ۱۹۹۱، نام این درخت در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین درخت کریسمس دنیا ثبت شد. ستاره‌ای در بالای این درخت روشن می‌شود که از ۵۰ کیلومتر دورتر قابل مشاهده است.

در شهر چیتا دی کاستلو (Città di Castello)، جشن کریسمس در کنار رود تیبر (Tiber) برگزار می‌شود. نزدیک غروب، گروهی از قایق‌سواران که لباس‌های بابانوئل پوشیده‌اند، با قایق‌های نورپردازی شده از رود می‌گذرند تا به پل Porta San Florido می‌رسند. سپس به بچه‌هایی که برای جشن، اطراف پل جمع شده‌اند، هدیه می‌دهند.

نمایش بیشتر