جمهوری پرو کشوری است در آمریکای جنوبی. پایتخت آن لیما است.

پرو گذشته از این که به عنوان مهد امپراتوری اینکا شناخته می‌شود، وطن شمار زیادی از بومیان قارهٔ آمریکا است. از این رو، پرو کشوری است با پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی.پرو زمانی خاستگاه تمدن‌های مختلفی بود که در رشته کوه‌های آند ظهور و بروز پیدا کردند.

از جمله این تمدن‌ها می‌توان به تمدن اینکایی اشاره کرد. اینکاها در واقع بزرگترین دوره تاریخ پرو را با ساخت معابدی بزرگ در قلب کوهستان و با احداث 10 هزار کیلومتر جاده رقم زدند.

آن‌ها با به کارگیری ابتکار خارق‌العاده خویش در زمینه مهندسی پل‌ها و تاسیسات، روش‌ مخصوصی برای انتقال آب احداث کردند. 

حمله اسپانیایی‌ها در سال 1532 اما به این دوران طلایی تاریخ تمدن پرو خاتمه داد. سران اینکا اغلب به دست اسپانیایی‌ها کشته شدند و آثار بدیع ساخته شده در زمان اینکا‌ها نیز رو به ویرانی نهاد.پرو یکی از سه کشور آمریکای لاتین دارندهٔ بزرگترین جمعیت سرخ‌پوست است؛ حدود ٪۴۵ از کل مردم پرو را سرخ‌پوستان تشکیل می‌دهند. بیشتر آنها در کوه‌های آند جنوبی وجود دارند، اما بخش عمده‌ای از آنها نیز در ساحل جنوبی و مرکزی هستند که به دلیل مهاجرتهای گسترده داخلی برای کار از نواحی دور آند به شهرهای ساحلی به ویژه لیما، طی چهار دهه گذشته به آنجا آمده‌اند. در حالی که کوه‌های آند «قلب» مردم بومی پرو است، منطقه آمازونیای این کشور تقریباً ٪۶۰ کل محدوده ملی پرو و بندرگاه‌ها و گروه عمده‌ای از دسته‌های بومی را که تنها از طریق تنازع بقا با هم رقابت می‌کنند، تشکیل می‌دهد. اما، این سرزمینهای پست گرمسیری بطور پراکنده و نایکنواختی با جمعیت اشغال شده‌است.

پرو کشوری اعجاب انگیز است که هزاران سال پیش یکی از پیشروترین تمدن‌های جهان بوده است.

در سفر به پرو، شهر باستانی اینکا و شهر گمشده ماچو پیجو (MachuPicchu) و میراث به جا مانده از استعمار اسپانیا را مشاهده خواهید کرد.

فصل‌ها در پرو را از نظر آب و هوایی می‌توان به دو زمان تقسیم کرد. یکی فصل باران و یکی فصل بدون باران و خشک‌تر.

این تقسیم بندی تنها از نظر بارش است ولی دمای هوا بیشتر بستگی به ارتفاع محل دارد. مناطق مرتفع‌تر دمای پایین‌تری دارند.

فصل توریستی پرو از بهار تا تابستان است که در ارتفاعات «اندین» (Andean) فصل کم بارش است. از همین رو بهترین زمان برای استفاده از طبیعت کوهستان‌های پرو است.

از زمستان تا اوایل بهار فصل بارش‌های سنگین است و استفاده از طبیعت را کمی با مشکل روبرو می‌سازد ولی این زمان توریست‌ها و خود مردم پرو را به سمت سواحل این کشور روانه می‌کند. در باقی اوقات سال دریا اکثراً طوفانی است.

در جنگل‌های شرقی همواره باران می‌بارد و بارانی ترین فصل‌های اسن منطقه آذر ماه تا خرداد است. ولی با این حال توریست‌ها و علاقه‌مندان به گشت و گذار در جنگل در تمام سال به این مناطق سفر می‌کنند.

در نوار ساحلی پرو دمای هوا در اکثر اوقات متعادل است. بیشترین دما حدود 30 درجه سانتی‌گراد و کمترین 20 درجه است که شب‌ها معمولاً به این دما می‌رسد. در مناطق دیگر در زمستان‌ها هوا کمی سردتر می‌شود و روز‌ها به حدود 15 تا 20 درجه می‌رسد.

ماچو پیچو برای خیلی از توریست‌ها تنها هدف سفر به پرو است و یکی از با ارزش‌ترین بناهای باستانی آمریکای جنوبی به شمار می‌آید. نظرات مختلفی در مورد این بنا داده می‌شود.

بعضی‌ها می‌گویند که اینکاها آن را برای زنده نگاه داشتن فرهنگ اینکا بعد از استعمار اسپانیا ساخته‌اند. بعضی دیگر معتقدند که سال‌ها قبل از آن این بنا برای اجرای مراسم مذهبی اینکاها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.


نمایش بیشتر
 • اطلاعات عمومی

 • حکومت : جمهوری
 • پسوند اینترنتی : .pe
 • واحدپول : نوئوو سول (PEN)
 • پیش شماره تلفن : +۵۱
 • اطلاعات مردم شناسی

 • زبان رسمی : اسپانیایی
 • مذهب : کاتولیک 81 درصد و سایر ادیان
 • جمعیت : حدود ۲۹٬۱۸۰٬۹۰۰ نفر
 • اطلاعات جغرافیایی

 • همسایگان : این کشور از شمال با اکوادور و کلمبیا، از شرق با برزیل، از جنوب شرقی با بولیوی، از جنوب با شیلی و از غرب با اقیانوس آرام هم‌مرز است.
 • مساحت : ۱٬۲۸۵٬۲۲۰ کیلومتر مربع
 • اطلاعات تکمیلی

 • پرچم