• قبیله زنان گردن دراز

قبیله زنان گردن دراز

  (Kayan people)   
  40 Moo 6, Tambon Ban Pa O Nanglae ​​Muang Chiang Rai

نوشتن نظر


بهترین روش برای رفتن به روستای کارن در قبیله پاودانگ در چیانگ مای استفاده از تورهایی است که در چیانگ مای مستقر هستند و گردشگران را به این قبیله می برند و علاوه بر بازدید از این قبیله، در مسیر امکانات دیگری مثل قایق سواری در رودخانه کروز که در مسیر قبیله قرار دارد را نیز در اختیارتان قرار می دهند. نژاد اصلی افراد این قبیله که بیش از 250 هزار نفر می شوند، برمه ای می باشد که به علت فشارهای زیادی که دولت برمه بر آنها وارد می کرد به تایلند کوچ کردند و تحت حمایت دولت تایلند قرار گرفتند. سه رسم عجیب سیاه کردن دندان با صمغ گیاهی جهت محافظت، استفاده از گوشواره های سنگین و لاله گوش های بزرگ و از اینها مهمتر گردن هایی دراز که حاصل سالها حمل حلقه هایی در گردنشان می باشد، باعث شده است گردشگران زیادی به این قبیله بیایند.

در مورد اینکه چرا زنان این قبیله اینگونه گردن های خود را دراز می کنند دلایل زیادی ذکر شده است که اکثر آنها به گذشته های خیلی دور برمی گردد مثل اینکه حلقه ها را به عنوان نشانه با رنگ هاى مخصوص به گردن دختران کوچک مى انداختند تا در صورت ربوده شدن توسط افراد قبیله هاى دیگر شناسایى شوند ولی نکته ای که در عصر کنونی قطعا باعث ادامه این کار شده است، ایجاد جذابیت گردشگری می باشد که به نوعی کمک بزرگی در ایجاد بازار کار در این قبیله کرده است.

لازم به ذکر است این دختران هرگز نمی‌توانند این حلقه ها را از گردن خود باز کنند زیرا به دلیل ضعف عضلات گردن در نگه داشتن سر، به محض باز کردن حلقه ها با افتادگی گردن و سرشان روبرو می‌شوند.

معروف ترین صنایع دستی این قبیله که به عنوان سوغاتی پیشنهاد می شود، روسری هایی است که زنان این قبیله با دستگاهی خاص می بافند و در همه جای شهر می توان پیدا کرد.

نمایش بیشتر