لندن (به انگلیسی: London) پایتخت انگلستان و بریتانیا است. این شهر همچنین بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در بریتانیا و بزرگترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا نیز هست.

سیتی لندن به عنوان هسته تاریخی لندن تاحدود زیادی حفظ شده است و از قرن ۱۹ میلادی توسعه این شهر شروع شده و امروزه این شهر مهم‌ترین شهر انگلستان به شمار می‌آید و ساختار اداری بسیار گسترده‌ای دارد.

یکی از مراکز مهم مسکونی شهر لندن، شهر باستانی این شهر است که امروزه دو میلیون نفر را در خود جا داده است. این شهر در سال‌ها پیش با کمک رومی‌ها ساخته شده است. بعد از ساخت شهر لندن، این شهر مرکز نهضت‌های بزرگ تاریخ بوده است. این گونه از رنسانس انگلیسی با پیشرفت‌های صنعتی و انقلابی و احیای زبان گوتیک همراه بوده است.

این شهر یکی از مراکز تجاری، مالی و فرهنگی عمده در جهان است و تأثیر فراوانی در سیاست، آموزش و پرورش، سرگرمی، رسانه‌ها، معماری و هنر دارد.

لندن به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر در اتحادیه اروپا مطرح می‌شود. مساحت این شهر روز به روز افزایش می‌یابد، به طوری که امروزه شهر از محدوده خودش بزرگ‌تر شده است.شهر لندن در سال 43 بعد از میلاد مسیح با نام لاندینیوم (Londinium) توسط امپراتوری رم تاسیس شد.این شهر چندین بار در تاریخ خود دچار ویرانی های بزرگ از قبیل آتش بزرگ لندن در سال 1666 و بمباران های جنگ جهانی دوم شد. هر چند با وجود این ویرانی ها شهر لندن جایگاه خود را در عرصه بین المللی حفظ کرد تا امروز به پر بازدید ترین شهر دنیا تبدیل شود

مردم شهر لندن به دلیل مهاجرت از نقاط مختلف به این شهر، دارای تمدن، فرهنگ، دین و آداب و رسوم خاص خود هستند، به طوری که امروزه ۳۰۰ زبان گوناگون در این شهر تکلم می‌شود.

این شهر یکی از قطب‌های حمل و نقل بین‌المللی در جهان است و دارای پنج فرودگاه بین‌المللی است که عبارت‌اند از فرودگاه بین‌المللی هیثرو، فرودگاه گاتویک، فرودگاه استانستد لندن، فرودگاه لوتن لندن، و فرودگاه لندن سی‌تی.

لندن چهار مکان باستانی مهم دارد: این مکان‌ها در منطقه وست‌مینستر قرار گرفته‌اند. (الف) کلیسای باستانی مارگارت. (ب) برج لندن. (پ) روستای گرینویچ. (ت) کاخ و باغ سلطنتی.

لندن میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۰۸، ۱۹۴۸ و ۲۰۱۲ و پارالمپیک ۲۰۱۲ بوده است.

بزرگترین پارک‌ها در منطقه مرکزی لندن شامل ۳ پارک سلطنتی، هاید پارک، باغ‌های کنزینگتون و ریجنتز پارک هستند. رجنتز پارک شامل باغ‌وحش لندن می‌شود که از قدیمی‌ترین باغ‌وحش‌های علمی جهان است، این پارک در نزدیکی موزه مادام توسو قرار دارد.

سنت جیمز پارک و گرین پارک از پارک‌های کوچک‌تر سلطنتی در نزدیکی مرکز لندن هستند.  تعدادی از پارک‌ها خارج از منطقه شهری لندن قرار دارند، از جمله گرینویچ پارک که در جنوب شرقی[۹] و بوشی پارک و ریچموند پارک که در جنوب غربی شهر لندن قرار دارند.

مکانهای گردشگری

لندن یکی از مراکز اصلی گردشگری و یکی از صنایع مهم این شهر محسوب می‌شود  و میزان درآمد حاصل از گردشگران سالانه ۱۵ میلیارد پوند است.لندن با داشتن ۱۴ میلیون گردشگری بین‌المللی پربازدیدترین شهر در اروپا محسوب می‌شود.و همچنین بر خلاف بسیاری از دیگر نقاط دنیا تعداد زیادی از مکانهای دیدنی و تفریحی خود را به صورت رایگان در اختیار گردشگران قرار می دهد .

جالبه بدونید در سال 2018 لندن به عنوان دومین شهر پربازدید جهان معرفی شد و 10 مکانی که بیشترین بازدید را در این شهر داشته اند به شرح زیر هستند:

 1. موزه بریتانیا
 2. تیت مدرن
 3. نگارخانه ملی لندن
 4. موزه تاریخ طبیعی لندن
 5. چشم لندن
 6. موزه علوم
 7. موزه ویکتوریا و آلبرت
 8. موزه مادام توسو
 9. موزه ملی دریانوردی لندن
 10. برج لندن

نمایش بیشتر
 • اطلاعات عمومی

 • مرکز استان 
 • اطلاعات مردم شناسی

 • جمعیت : حدود ۸٬۶۷۳٬۷۱۳ نفر
 • اطلاعات تکمیلی

 • بهترین زمان سفر : اگر چه لندن زمستان های سردی دارد اما ماه های سپتامبر و اکتبر با میانگین دمای 15 تا 18 درجه  می تواند زمان خوبی برای لذت بردن از گردش در این شهر باشد . در فصل پاییز می توان هتل ها و پروازها را با قیمتی مناسب تهیه کرد و از طبیعت پاییزی این شهر نهایت استفاده را نمود . اگر چه فصل گردشگری لندن فصل تابستان است امام وجود زیر ساخت های مناسب باعث شده تا لندن به شهری برای تمام فصول تبدیل شود .