• غار آبی سهولان
  • غار آبی سهولان
  • غار آبی سهولان

غار آبی سهولان

  (Sohoolan cave)   
  مهاباد- روستای سهولان، ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهاباد میان مهاباد-بوکان

نوشتن نظر


غارآبی سهولان از شگفتی های آفرینش و بعد از غار علیصدر همدان دومین غار آبی کشورمان ایران است. این غار درمنطقه بسیار خوش آب و هوایی قرار گرفته و هر چهار فصل سال در این منطقه شکوه خاص خود را دارد.

چشم انداز زیبا، خصوصا کوههای برفگیر و بلند آن در زمستان و پوشش گیاهی (دارویی و خوراکی) آن در بهار جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است.

این غار در 43 کیلومتری شرق شهرستان مهاباد و بین جاده مهاباد بوکان قرار گرفته است که از نظر آغاز پیدایش، به دوره دوم زمین شناسی ( کرتاسه ) برمی گردد.
 

ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به ۵۰ متر می‌رسد و عمق آب در برخی جاها به ۳۰ متر می‌رسد. اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه‌است.

سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است و مردم محلی غار را «کونه کوتر» یعنی لانه کبوتر نیز می‌نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار دارد.

تاریخ کشف غار معلوم نیست.چون بغل روستا ها و مناطق مسکونی بوده و مردم همواره از ان بعنوان پناهگاه و محلی برای شکار استفاده کرده اند.ولی بطور رسمی ژاک دمورگان همراه اهالی روستای سهولان دست به ساختن کلک(قایق چوبی کوچک)زدند و از مسیر ابی دیدن کردن و یک کروکی از غار کشیدند که 60درصد با واقعیت کنونی همخوانی دارد، این هنگام مقارن با فوت سیف الدین خان مکری حاکم بوکان نیز بود.

در سال 1350 هجری شمسی یک هیات غار نورد از دانشگاه آکسفورد با تجهیزات کاملی از غار دیدن کرده و درباره آن نوشتند غار سهولان یکی از عجیب ترین و جالب ترین غارهای آبی جهان به شمار می رود.

سرانجام در سال 1370 هیاتی برای شناسایی از غار دیدن کرده و اقداماتی اولیه را انجام داده و در سال 76 اقدام به بازگشایی مسیرهای ورودی آن شده و از سال 79 توسط شهرداری مهاباد مورد استفاده قرار گرفت. باید گفت که هنوز هم مسیرهای دیگر غار کشف نشده است.

حرکت در قسمت آبی دریاچه با قایق های پارویی امکان پذیر است ، ولی بخش خشکی را با پای پیاده نیز می توان طی و مشاهد کرد. اسکله ای که گردشگران را به داخل تونل ها ، دالان ها و دریاچه های غار می برد ، 45 متر پایین تر از دهانه اصلی قرار دارد که با 106 پله بتونی پیچ در پیچ به کف دریاچه درون غار می رسد . نخستین دریاچه پیش روی گردشگران حدود 200 متر وسعت دارد که دارای آب زلال و صاف است . گردشگران در این سفر پر رمز و راز با گذشتن از دالان های تنگ و باریک ، سه حوضچه آبی بزرگ و کوچک را پشت سر می گذارند تا به چهارمین و بزرگترین دریاچه برسند . این دریاچه حدود 500 متر مربع وسعت و 25 متر عمق دارد و در 250 متری اسکله قرار گرفته و آخرین نقطه ای است که بازدید کنندگان به وسیله قایق طی می کنند مساحت کل این غار حدود دو هکتار تخمین زده می شود که تا کنون 300 متر از مسیر آبی و 250 متر از مسیر خشکی آن کشف و ساماندهی شده است . تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش هستند که قسمت هایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کرده اند .

هم اکنون این غار توسط شرکت تعاونی گردشگری و تفریحی غار سهولان و شهرداری مهاباد اداره می شود.

نمایش بیشتر