• جشنواره آرایش مردگان (پرستش مردگان)
  • جشنواره آرایش مردگان (پرستش مردگان)
  • جشنواره آرایش مردگان (پرستش مردگان)
  • جشنواره آرایش مردگان (پرستش مردگان)

جشنواره آرایش مردگان (پرستش مردگان)

  (Ma'nene)   

نوشتن نظر


ساکنان منطقه تانا توراجا (Tana Toraja) در جزیره سولاوسی جنوبی (South Sulawesi) اندونزی در سنتی عجیب هر سال مردگان خود را از گور خارج می کنند و ضمن تمیز کردن و آراستن آنها، لباس های نو بر تنشان می پوشانند و آنها را به جاهایی که مرده اند می برند.

هنگامی که یک شخص می میرد، بدن او را با استفاده از مواد طبیعی مومیایی می کنند و سپس به خاک سپرده می سپارند. این کار این اجازه را به آنها می دهد تا در زمان آیین پرستش مردگان بتوانند بدن او را مجددا از قبر خارج کرده و مراسم را برگزار کنند.


در تدفین منطقه «تانا توراجا» در اندونزی مراسم با موسیقی، رقص و مهمانی با تعداد زیادی مهمان برگزار می‌شود. پس واضح و مبرهن است که مرگ در این منطقه خرج و مخارج بسیاری می‌طلبد. و برای همین بستگان متوفی اجازه به تعویق انداختن این مراسم را دارند و اجباری ندارند که فورا مراسم را بجا آورند.

آنها می‌توانند جنازه را در قنداق بپیچند تا زمانی که برای این کار پول پس انداز کنند. پول جمع کردن برای مراسم شاید هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سالها به طول انجامد. تا آن زمان با جنازه مثل یک بیمار رفتار می‌کنند که این رفتارها شامل صحبت کردن با جنازه و دیگر فعالیتهای معمولی روزانه می‌شود.

مراسم تدفین اصلی زمانی اتفاق می‌افتد که تمام فامیل برای آن آماده شده باشند و بعد از آن جسد را در تابوت یا در غار می‌گذارند یا آن را از صخره یا لبه پرتگاه اویزان می‌کنند. اهالی این منطقه هر از چندی مردگان خود را از تابوت بیرون آوره و آرایش می‌کنند.

این جشنواره تاریخ منظمی ندارد ولی معمولا در اواخر ماه اوت برگزار می شود.

در نگاه عموم شاید این جشنواره بسیار ترسناک و ناخوشایند باشد ولی از نگاه اهالی منطقه تانا توراجا این کار نشان دهنده عشق به گذشتگان است و بیانگر این موضوع است که حتی مرگ نمی تواند بین افرادیکه به هم علاقه دارند، فاصله ایجاد کند.

نمایش بیشتر