• تنگ بستان
  • تنگ بستان

تنگ بستان

  (Tange Bostanak)   

نوشتن نظر


بهشت گمشده نام منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز است. نام اصلی این مکان تنگ بستانک بوده است که اکنون به بهشت گم شده مشهور شده است.

نام بهشت گمشده را که می شنوی ناخودآگاه مشتاق دیدن آن هستی… نهر های روان و سایه سارهای خنک در منطقه ای با تابستان گرم و خشک… ولی آنچه که به نظر آمد، تکه ای از بهشت بوده که روز به روز در حال گمشدن است… با این وجود زیبایی های خاص این منطقه، هنوز گردشگران را از شهرها و استان های مجاور به سوی خود می کشاند. تنگ بستانک(Bostanak) یا بهشت گمشده در ۵ کیلومتری کامفیروز از توابع مرودشت واقع است. کامفیروز در دشتی حاصلخیز که این روزها به شالیزارهای وسیع تبدیل شده بوده و جنوب آن ناحیه ای کوهستانی است که این شکاف سرسبز معروف در آنجاست.

با پیش گرفتن مسیر مرو دشت جاده از این به بعد حال و هوایی دیگر دارد از سویی شالیزار و از سویی دیگر وارد جنگل های بلوط می شوید و در ادامه با گذر از کنار سد درود زن به کامفیروز می رسد.

در ابتدای منطقه پارکینگی وجود دارد که با توجه به حجم بالای گردشگر در روزهای آخر هفته بسیار شلوغ و گاه بینظم است و ممکن است جلوی ماشین ها پارک کرده و راه خروج را هم ببندند. ابتدای مسیر تا آبشار کف سازی شده است و پس از عبور از پل، مسیر از زیر درختان و بستر پهن و رسوبی رودخانه عبور می کند که صحنه های بسیار چشم نوازی است.

به نقل از محلی ها حجم آب زمانی بسیار بالا بوده و کل بستر را فرا می گرفته است. در طول مسیر دو لوله فلزی ۶ اینچ به چشم می خورد که لوله انتقال آب روستاهای پایین دست است که از سرچشمه تنگ بستانک کشیده شده است.

با ادامه مسیر پس از طی ۲٫۷ کیلومتر به سرچشمه می رسیم. آب فراوان و محل کمپ مناسب، ما را به اطراق کردن تشویق می کند. اینجا یک دو راهی است. سمت راست تقریبا تنگه رو به اتمام است و با عبور از دامنه در یک پاکوب مشخصی ابتدا باغ های سیب و گردو و سپس خانه های روستای جیدرزار(Jiderzar) دیده می شود.

تنگ بستانک در گذشته مهمترین سودمندی آن برای روستاه های پایین دست استفاده از منابع آب برای مصرف شرب، کشاورزی و گردشگری موردی جوامع محلی بوده است وتا اواخر دهه 50 برای شهرنشینان نامی نا آشنا بوده و کمتر مورد استفاده گردشگری فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه 60 این منطقه بتدریج توسط گروههای کوهنوردی و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیباییهای خیره کننده و چشم انداز طبیعی منحصربه‌فرد، توسط بازدیدکنندگان علاقه‌مند بهشت گمشده نام گذاری گردید . در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدکنندگان به منطقه مراجعه میکنند . تنگ بستانگ منطقه ای است عمدتاً کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی بوده و دارای تابستانهایی خشک و زمستان هایی سرد بوده است با ریزش برف و یخبندان می باشد.

نمایش بیشتر
مکانهای مشابه
  • دانستنی های مفید

  • نکات : بهشت گمشده فارس از مسیرهای مختلفی قابل دسترس است.

    جاده ای آسفالته به طول 145 کیلومتر و دوطرفه از اقلید به بهشت گمشده با عبور از تونل بعد از اقلید و آسپاس به دو راهی مرودشت می رسیدو. ادامه جاده و عبور از کنار شالیزارها شما را به دوراهی بعدی می رساند. خوشبختانه در طول مسیر تابلوی راهنمای بهشت گمشده وجود دارد. با رسیدن به کامقیروز تا بهشت راهی نمانده است. جنگل های بلوط در طول مسیر بسیار دیدنی است.