در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان تکه ای از سرزمین ایران همچون بهشتی گمشده خودنمایی می کند. چشمه های حیات بخش، رودخانه ی خروشان و آبشارهای زیبا طبیعتی بکر و دیدنی را به منطقه هدیه داده اند. نام این منطقه ی دیدنی تنگه شیرز است که همچون نگینی در میان ایران می درخشد. این تنگه ۵ کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه ای در جریان است که در دهانه ورودی شیرز به رودخانه سیمره می پیوندد.

این مکان توسط دیواره هایی با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده است. شیب این دیواره ها با ارتفاعی کمتر از ده متر در نزدیکی روستای گُدارگَه آغاز می شود و در پرتگاه هفت رَک و انتهای دره به اوج خود می رسد. شیب کوتاه ورودی را که پشت سر بگذاریم محوطه های باز و مسطح در کنار رودخانه فرصتی برای توقف در سایه سار درختان و گوش فرا دادن به صدای گذر آب را به ما می دهند.

تنگه شیرز، محوطه هایی باستانی از عهد حجر را نیز در خود دارد. این محوطه ها آثاری از زندگی غارنشینی را نیز شامل می شوند که توجه بسیاری را به خود جلب کرده اند. این جاذبه ی طبیعی به عنوان یک پدیده ی جغرافیایی منحصر به فرد به عنوان یکی از جاذبه های ژئوتوریسم در ایران در نظر گرفته شده و به ثبت ملی رسیده است.

در تنگه شیرز غاری به طول ۱۵۰ متر وجود دارد که رودخانه ای را از میان خود عبور می دهد. آبی که در این غار جاری است تا زانو می رسد و از محلی به نام نیزه می آید. برای رفتن به داخل غار باید تن به آبی سرد زد اما تماشای شگفتی های خلقت و استالاگتیت ها را برایتان ممکن می کند. گفته می شود این غار یادگاری به جامانده از دوران غارنشینی در ایران است. محلی ها این غار را پل خدا می نامند.

در میان دره شیرز ستونی وجود دارد که به دست طبیت و در طی میلیونها سال به دست باد و زلزله پدید آمده است. ارتفاع این ستون از کف صخره تا راس ۸۰متر و قطر آن ۱۰ متر می باشد و به مناره سنگی شهرت دارد.

نمایش بیشتر
 • امکانات

 • جای پارک 
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه مذهبی
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  * در سفر به تنگه شیرز بردن لباس اضافه را فراموش نکنید و کفش مناسب پیاده روی به پا داشته باشید.

  * با ورود به تنگه و آغاز پیمایش آن باید قید آنتن تلفن همراهتان را بزنید.

  * برای رفتن به داخل غار احتیاج به چراغ قوه دارید.

  * از سایر دیدنی های آن منطقه همچون معبد سرخ دم لکی، غار بتخانه، میل خسروآباد و …. نیز دیدن فرمایید.

  * برای طی نمودن تنگه به آمادگی بدنی در حد متوسط احتیاج دارید پس شرایط همسفرانتان را در نظر بگیرید.

  * بهار و تابستان بهترین زمان سفر به این تنگه است.

  * بهترین مسیر برای دسترسی به تنگه از طریق جاده اولادقبا می باشد. دو کیلومتر انتهایی مسیر یک خاکی مناسب است و در نهایت به پارکینگی می رسید که در کنارش یک مجتمع شیلات قرار دارد. حالا وقت آن است که از ماشین پیاده شوید و به داخل تنگه بروید.