• تنگه بهرام چوبین
  • تنگه بهرام چوبین

تنگه بهرام چوبین

  (Bahram Chobin Gorge)   

نوشتن نظر


تنگه بهرام چوبین یکی از مهمترین دره های کم عرض و بسیار مرتفع و استراتژیک در ضلع غربی جاده «دره شهر» به سمت «پلدختر» است که با صخره های بلند و ضخیم در دامنه «کبیرکوه» قرار دارد. این تنگه طبق روایتی مربوط به بهرام چوبین در دوره ساسانی است و علاوه بر زیبایی های طبیعی آثار تاریخی نیز در آن به چشم می خورد.

تنگه بهرام به این دلیل تبدیل به شکارگاه بهرام چوبین شده بود که در داخل و پشت آن، محیط های بکری برای حضور حیوانات و پرندگان وجود داشت.

اگر گذارتان به این تنگه بیفتد، می توانید آثار باقیمانده از دیوار و دژهای نظامی را ببینید که ژنرال‌های دوره ساسانی ترسیم کرده اند. بهرام چوبین که یکی از همین ژنرال ها بود، در زمان شورش علیه خسروپرویز در این تنگه پناه گرفت و پنهان شد. این تنگه به لحاظ نظامی در زمان خود طوری ساخته شده است که دشمنان به راحتی نتوانند وارد آن شوند.

دیوارهای تاریخی که بر روی صخره های این تنگه ساخته شده است از امن بودن این منطقه حکایت دارد و سردار ساسانی با ظرافت خاصی این تنگه را طراحی کرده است. بیشتر دیوارها و قلعه تاریخی از سنگ و گچ ساخته شده اند و آثار پلکان های سنگی بر روی دیوارهای آن به چشم می خورد. چهار آب انبار هم در صخره های سخت تراشیده شده اند که نشان می دهد آب آشامیدنی در تنگه جریان داشته است.

تنگه بهرام چوبین اگرچه در فهرست آثار باستانی ایران به ثبت رسیده اما متاسفانه از چشم مسئولان دور مانده تا قدم به قدم به تخریب نزدیکتر شود.

نمایش بیشتر