• روستای جوستان
  • روستای جوستان

روستای جوستان

  (Jostan)   

نوشتن نظر


جوستان،  روستایی از توابع شهرستان طالقان در استان البرز ایران است.و در منطقه بالای طالقان در دره ای سر سبز قرار گرفته است. نام این روستا بر گرفته از درختان بی شمار گردو و در آن جوستان به معنای روستای مملو از درختان گردو است.اهالی جوستان به زبان تاتی صحبت می‌کنند که نوعی گویش مادی‌ست .

تکیه روستای جوستان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ساوجبلاغ، بخش طالقان، روستای جوستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این تکیه در سال ۱۲۶۴ هجری قمری تاسیس و درسال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۸ توسط اداره کل میراث فرهنگی استان البرز با همکاری هیئت امنا و خیرین روستا بازسازی شد. جوستان  مهد تعزیه و تعزیه خوانی در طالقان محسوب می شود .

از دلایل گستردگی باغ ها و درختان زیاد گردو در این روستا ، برخورداری جوستان از آب فراوان رودخانه شاهرود است. جوستان را سرزمین چشمه های جوشان آب در طالقان نیز خوانده اند . اسپیک چشمه یا سپیدک چشمه که حتی در تابستان نیز نمی توان دست وپای خود را به دلیل سرمای شدید آب چند دقیقه در آن نگه داشت ،کهریز ، ولک ، پسرو ، سکویه ، لارودره ، ملحستان ، میلین ، گوله بنه و چشمه های آب معدنی  از منابع آبی این روستای زیبا به شمار می روند . 

محوطه باستانی پوله چال حدود یک کیلومتری شمال شرق جوستان مکانی به مساحت ۴۵ در ۷۰ متر وجود دارد که مردم آن جا را پوله چال (محل چال کردن پول) می‌نامند. به این دلیل که بعضی از کهنسالان روستا می‌گویند: وقتی بلدزر برای درست کردن جاده آمده بود قلعه‌هایی کشف کرد که در آن زیورآلات اجناس قیمتی بود

محوطه پوله چال مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در شهرستان ساوجبلاغ، بخش طالقان، روستای جوستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

امامزاده هارون آرامگاه هارون بن موسی فرزند موسی کاظم و برادر علی‌بن موسی‌الرضا مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان طالقان، روستای جوستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر