• روستای اورازان

روستای اورازان

  (Orazan)   

نوشتن نظر


 روستای اورازان در بخش بالا طالقان نیز از روستاهای هدف گردشگری کشور و نیز از روستاهای سرسبز کوهستانی طالقان است. این روستا مناظر بکر و زیبا دارد و از روستاهای پر آب طالقان است. چشمه‌های متعدد این روستا در طول سال جوشان هستند و باغ‌های وسیع گردو را سیراب می‌کنند. تپه باستانی واقع در ورودی روستای اورازان که زادگاه جلال آل احمد نویسنده مشهور ایران است، با آثاری از چهار هزار سال پیش، نشانه قدمت بالای استقرار بشر در این روستای تاریخی است.

اهالی اورازان به چشمه‌های آب خود احترام می‌گذارند و حتی چشمه جوشان واقع در مرکز این روستا را گرامی‌می‌دارند. این چشمه در خشک‌ترین فصول سال نیز جوشان است و به همین دلیل است که این چشمه را مقدس دانسته‌اند. اورازان را به دلیل برخورداری از آب فراوان و چشمه‌های جوشان روستای آبریزان نیز خوانده‌اند. اورازان یک آبشار پرآب نیز دارد.

اهالی این روستا همه سید هستند و از وصلت با غیر پرهیز می‌کنند و در صورتی که ازدواج آنها با غیر از سیدزادگان باشد باید این روستا را ترک کنند.

این روستا به امامزادگان خود نیز شهرت دارد و هر ساله زائران زیادی از روستاهای طالقان برای زیارت امامزادگان این روستای تاریخی به این روستا سفر می‌کنند. ضریح امامزادگان سیدعلاءالدین و سید شرف الدین در میان درختان گردوی کهنسال بر دامنه یک کوه در روستا واقع شده‌‌است. امامزادگان این روستا از نوادگان امام محمدباقر (ع)‌ هستند. این دو امامزاده براساس پژوهش‌های انجام شده فرزندان امامزاده سیدنصرالدین هستند که مدفن او در خیابان خیام تهران است. قدمت بنای زیارتگاه اورازان نیز به اواخر دوره صفویه و اوایل زندیه بازمی‌گردد. 45 نویسنده و کاتب قرآن نیز از همین روستای اورازان در طالقان سربرآورده‌اند.

نمایش بیشتر