• کوه های بلند
  • کوه های بلند

کوه های بلند

نوشتن نظر


رشته کوه طالقان از کوهای متعددی تشکیل شده است که کوه‌های حوضک زرچکانی‌، پرودی‌، نمار‌، ارچنک‌، زده چال‌، پرگال‌، غازانایورد‌، خوشگه چال‌، خاکرود‌، شاه البرز، هزار بند، کرچال، عقیق و سات از آن جمله‌اند.

آنچه به ارتفاعات و قله‌های طالقان زیبایی بیشتری می‌دهد، مزارع سرسبز و پرگل و گلگشت‌های باطراوت و مفرح و تفرجگاه‌هایی است که در دامنه‌ها قرار گرفته‌اند. گوناگونی و زیبایی دامنه‌های کوه‌های طالقان یکی از ویژگی‌های این منطقه است. طالقان تنها نقطه عزیمت کوهنوردان نیست بلکه تفرجگاهی برای خانواده‌ها نیز هست. چند گلگشت و مسیر پیاده‌روی می‌توان در طالقان تعریف کرد. مسیر پیاده‌روی روستای حسنجون به مزرعه دو روان با درختان گردو درحاشیه؛ مسیر پیاده‌روی روستای گوران به روستای اورازان که از پردرخت‌ترین دره‌های طالقان به‌شمار می‌رود. تنگه اورازان از زیباترین مناطق طالقان است. مسیر پیاده‌روی روستای خچیره به هفت چشمه، که مسیر صعود به قلعه وارکش است و در فصل تابستان نیز طراوت ویژه‌ای دارد.

طالقان از دیرباز مورد توجه کوهنوردان بوده و شاید یکی از عمده‌ترین دلایل این باشد که رشته کوه طالقان با یکی از بلندترین رشته کوه‌های ایران یعنی تخت سلیمان هم‌مرز است. روستای پراچان یکی از روستاهای مبدأ صعود به قله مرتفع تخت سلیمان و علم کوه و دیگر قلل محسوب می‌شود. این روستا از معدود اماکنی است که می‌توان از آن، به بیش از 26 قله با ارتفاع بیش از 3500 متر صعود کرد. سه مسیر پیاده‌روی مشهور به رودبارک، کلاردشت و دره سه هزار دارد. قله استوار شاه‌البرز با ارتفاع 4200 متر در بلندترین نقطه مرز طالقان می باشد.

نمایش بیشتر