• دریاچه و سد طالقان
  • دریاچه و سد طالقان
  • دریاچه و سد طالقان

دریاچه و سد طالقان

نوشتن نظر


دریاچه و سد طالقان در حال حاضر اصلی ترین منطقه توریستی و گردش گردی دره طالقان می باشد.

این دریاچه که در پشت سدی به نام طالقان (از کرج تاشهرک طالقان82کیلومتر) قراردارد به طول تقریبی 15 کیلومتر در حد فاصل آبادی های گلینک ، میراش ،آردکان و آرموت از شمال و زیدشت و سنگ بن ازجنوب ، دارای محیطی بسیار جذاب و دلنشین است.

کرانه های اطراف این دریاچه به صورت خلیج های کوچکی به داخل مصب رودخانه های دائمی و فصلی که از قدیم الایام به طالقان رود سرازیر می شده اند پیشروی کرده است و باعث به وجود آمدن منا ظر بسیار بدیعی ازپیشروی آب به خشکی شده اند. جاده آسفالته ای در شمال دریاچه از زیدشت به گلینک و با دور زدن دریاچه از زاویه شمالی به آرموت تنها آبادی همجوار دریاچه طالقان و از آنجا تاسوهان امتداد داردکه راه دسترسی مناسبی برای استفاده از محیط های پیرامون این دریاچه به شمار می رود.

آب این دریاچه سبز رنگ بوده و دارای چندین نوع ماهی است که کولی نام یکی از انواع آن می باشد. طالقان رود پس از اتصال تمامی آب هوای جاری کوهستان هوای شمال و جنوب این دره به آن ، وارد این دریاچه می گردد.از جمله ساحل های دیدنی آن باید از محوطه مسطح لات فشندک و حوالی زیدشت و به خصوص آرموت بوه عنوان یکی ازنقاط دسترسی به کناره این دریاچه نام برد.

دریاچه و حریم سد طالقان از غرب به روستاهای روشنبدر و شهراسر، از شمال به روستاهای سوهان، آرموت، اردکان و میراش و از شرق با روستای گلینک و از جنوب به دهستان زیدشت و اراضی روستای های باریکان، فشندک، میناوند، کماکان و سنگ بن، محصور شده است.

به دلیل ساختار مناسب اطراف دریاچه سد، در روزهای تعطیل و پایان هفته، صدها وسیله نقلیه و مسافران زیادی از شهرهای اطراف، به این منطقه زیبا در مسافرت هستند، که در عین حال، مشکلات زیادی برای اهالی، به خصوص مناطق زیدشت و گلینک و بقیه سواحل شمالی دریاچه، به وجود آمده است.


نمایش بیشتر