• روستای کرکبود
  • روستای کرکبود

روستای کرکبود

  (Karkabood)   

نوشتن نظر


روستای کرکبود با توجه به موقعیت جغرافیایی و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی نظیر آبشار، امامزاده و حمام قدیمی و شخصیت ملانعیما ادیب و کاتب مشهور شاه سلطان حسین صفوی یکی دیگر از روستاهای هدف گردشگری در شهرستان طالقان است.

در فاصله 700متری شمال شرق روستای کرکبود آبشار زیبایی از دل کوه به پایین سرازیر می‌شود. این آبشار که از آن با عنوان آبشار کر یا آبشار کرکبود یاد می‌کنند از آبشارهای زیبا، پرآب و مرتفع منطقه طالقان است. وضعیتی که در طول تاریخ فشار آب بر صخره‌ها و کوه ایجاد کرده منجر به پیدایش حفره‌های طبیعی شده است. پیش‌تر در دوران کهن ساکنین این بخش از حفره‌های آبشار به عنوان پناهگاه استفاده می‌کردند و با تعبیه تیغه‌های سنگی این منطقه را به صورت اتاقک‌های مجزا درآورده بودند. در اتاقک‌های زیر آبشار خوشنویس‌ها، کاتبان و نسخه نویسان قرآن اسکان داشتند و با استفاده از فضای طبیعی بکر و زیبای این منطقه به نوشتن آیات قرآن و خوشنویسی می‌پرداختند.

رودخانه کرکبود نیز از کنار همین روستا عبور می‌کند. سفالینه‌های به دست آمده از روستای کرکبود نیز سابقه این روستا را به قرن‌های چهارم و پنجم هجری رسانده است. اقتصاد روستا بر پایه زراعت، باغداری و دامداری و همچنین تولید صنایع دستی شکل گرفته است.
آب و هوای مساعد و آب فراوان موجب شده تا ساکنان کرکبود از باغداری خوب برخوردار باشند. سیب و گردوی کرکبود در منطقه طالقان از شهرت زیادی برخوردار است. بنابراین اگر قصد رفتن به این روستای هدف گردشگری را دارید باید بدانید که کوچه باغ‌های زیبایی را در این روستا مشاهده خواهید کرد.
آرامگاه امامزاده زید ابراهیم نیز در مرکز روستا در ضلع غربی یک حمام تاریخی قرار دارد. براساس روایت موجود نسب این امامزاده به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد و قدمت بنای آن را به قرن نهم و دهم هجری نسبت داده‌اند. همچنین آرامگاه امامزاده شاه محمد حنفیه نیز در این روستا قرار گرفته است. این آرامگاه بر فراز بلندترین نقطه از ارتفاعات شمال شرقی روستای کرکبود به نام کوه شاه محمد حنفیه یا عقیق قرار دارد. بنای امامزاده شاه محمد حنفیه واجد ارزش‌های هنری و تاریخی و شبیه یک برج است. ملا یغمای کرکبودی یا همان ملا نعیما نیز در همین روستا دفن شده است. او از دانشمندان بزرگ اسلامی‌و مدرس نامدار حوزه علمیه اصفهان در قرن 12 هجری بود که به دلیل داشتن جایگاه علمی‌والا از جانب شاه سلطان حسین صفوی به ریاست کتابخانه سلطنتی منصوب شد. در داخل آرامگاه سنگ قبر مرمرین با خط شکسته نستعلیق نصب شده که تاریخ وفات ملا نعیما را 1160 هجری قمری اعلام کرده است. از حمام تاریخی روستای کرکبود نیز که یک حمام قاجاری است تنها چهار طاق‌نما باقی مانده است.

صنایع دستی روستای کرکبود نیز کرباس، جاجیم، گلیم، قالیچه، جوراب وکلاه و دستکش است. گردو و عسل نیز معروف‌ترین سوغات روستای کرکبود به همراه صنایع دستی این روستاست.

نمایش بیشتر