• وشته

وشته

  (Veshteh)   

نوشتن نظر


وشته به معنای مکان خوب و نیکو است. این روستا از دوره سلجوقی به این سو دارای آثار معماری است.

روستای وشته همچنین دارای یک امامزاده و بقعه تاریخی به نام بقعه پیر وشته است. مقبره پیر وشته یا پیر نمیر در روستای وشته از آثار معماری دوره اسلامی مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری قمری است. این برج مقبره دارای تزئینات کاشی فیروزه‌ای و یک محراب گچبری است.

بقعه امامزاده یوسف (ع) که از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است نیز در همین روستا واقع شده است. بنای بقعه امامزاده در منطقه ای در این روستا قرار گرفته که به دلیل وجود درختان بادام در کنار آن با نام بادامستان نیز از آن یاد می‌کنند. قدمت بقعه امامزاده یوسف نیز به دوره صفوی باز می‌گردد.

این روستا همچنین دارای غارهای متعدد و چشمه‌های فراوان است که از آب برخی چشمه‌ها و غارهای آن برای درمان نیز استفاده می‌شود.  دستکند بادامستان این روستا که مردم محلی آن را غار بادامستان می‌نامند متعلق به ۱۵۰۰ سال پیش است. این دستکند باستانی، ابتدا با جریان آب و سپس به دست انسان ایجاد شد. به رغم آن که تاکنون اثری که ثابت کند انسان در این دستکند استقرار داشته از این اثر خارج نشده اما احتمال می‌رود دستکند بادامستان مکانی برای اسکان بوده باشد. اگرچه سفال هایی از دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی‌از بخش‌های مختلف دستکند و فضای داخلی اتاقک‌ها به دلیل حفاری غیرمجاز به دست آمده اما هنوز این دستکند کاوش علمی‌نشده تا مشخص شود آیا برای استقرار استفاده شده است یا صرفا محلی برای فرار از جنگ‌ها و هجوم اسکندر و بعدها مغول‌ها بوده است.

مسیر رفتن به روستای وشته در دو سو مملو از باغ‌های سرسبز و زیباست، اما مکان قرار گرفتن امامزاده و روستا در دامنه دو تپه روبروی یکدیگر قرار گرفته است. بافت قدیمی‌وشته همچنان نگهداری شده و کوچه باغ‌های زیبایی در این روستا ایجاد شده است. در وصف غارها و چشمه‌های روستای وشته نیز همین بس که آب آشامیدنی روستا از آب یکی از غارهای این روستا به نام چرخ و چال تامین می‌شود.

نمایش بیشتر