• دیزان
  • دیزان

دیزان

  (Dizan)   

نوشتن نظر


 دیار اهل کرامت !
روستای دیزان به داشتن مراتع سرسبز و زیبا در فصل بهار شهرت دارد. می‌گویند نام این روستا به دلیل وجود قلعه‌های متعدد اسماعیلیان در این روستا از «دژان» (دژها) به دیزه، دیزج و دیزان تغییر یافته است.
 آیت الله شیخ مرتضی دیزانی طالقانی مدرس برجسته حوزه علمیه نجف، میرزا علی آقا احمدی دیزانی ادیب و نویسنده عهد قاجار، علی راجی شاعر و مدیحه سرای اهل بیت‌(ع) و میرزا زین العابدین آقااحمدی ادیب و نویسنده برجسته از مشاهیر این روستا هستند. دلیل شکل‌گیری این روستا، آن طور که جامعه محلی آن را روایت می‌کنند اختلاف دو به نام‌های احمد و محمود بود.
روستای دیزان بالاتر از روستای مهران واقع شده و دارای چند رشته کوه و تپه نیز هست. این روستا یکی از پر جمعیت‌ترین روستاهای طالقان است و از آنجا که بین دو دره واقع شده است از آب زیاد و شرایط آب و هوایی بسیار خوب برخوردار است. مزارع و باغ‌های بسیار در این روستا گسترده شده‌اند.
سبک معماری این روستا نیز به اواخر قاجار مرتبط است، اما برخی خانه‌ها که قدمت‌شان به 100 سال می‌رسد به دلیل بی توجهی ساکنین این روستا در آستانه تخریب قرار دارند. دو حمام تاریخی در شمال و جنوب این روستا واقع است که قدمت آنها به دوره قاجار بازمی‌گردد. از سوی دیگر وجود این دو حمام تاریخی بیانگر گستردگی این روستا در گذشته است. مقبره شیخ(پیر) حسین الهی از عارفان و سالکان سده 10 و 11 هجری قمری که صاحب کرامات بود و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌، در روستای دیزان واقع است.
همسایگان دیزان : روستاهای مهران در جنوب ،ناریان در شرق و خیکان و پراچان در غرب.


نمایش بیشتر