• مهران

مهران

  (Mehran)   

نوشتن نظر


  مهران روستایی واقع در منطقه بالا طالقان است. این روستا نزدیک به یک قرن پیش دارای مکتب‌خانه بود و به همین دلیل است که رقم بی‌سوادی در آن به صفر رسید. ساکنان این روستا نیز در دوره‌های تاریخی به شغل مکتب‌داری و معلمی مشغول شدند. روستای مهران همچنین همسایه دو استان گیلان و مازندران در طالقان است.

شکل‌گیری این روستا را با استناد به کتاب تاریخ طبرستان و رویان مدیون حکومت‌های سادات - علویان در آمل دانسته‌اند. سلسله سادات علویان 800 سال در طبرستان، رویان و آمل در قلب رشته کوه‌های البرز حکومت کرد. مسیر تردد سادات علویان از آمل به الموت در قزوین آن طور که در متون تاریخی آمده از روستاهای طالقان بود. سپاهیان علویان نیز از همین مسیر به سمت سیاهکل می‌رفتند. سپاهیان علویان خانواده‌شان را نیز در روستاهای خوش آب و هوای مسیر ترددشان که برفگیر و مملو از مه نبود اسکان می‌دادند. سپاهیان سلسله علویان، روستای مهران را برای اسکان خانواده‌شان در کنار بومی‌ها انتخاب کردند و بدین ترتیب مهران وسعت بیشتری یافت.


روستای مهران زادگاه درویش عبدالمجید مهرانی خطاط و شاعر و عارف ایرانی است که متخلص به مجید بود. درویش عبدالمجید مشهورترین خوشنویس خط شکسته نستعلیق در تاریخ خوشنویسی ایران است که در خط شکسته با میرعماد در نستعلیق برابری می‌کرد. مقبره درویش عبدالمجید مهرانی در همین روستا واقع است.

علی بابا مهرانی شاعر دوره زندیه، عبدالله خان از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه و آیت الله شیخ محسن مهرانی از روحانیون مشروطه‌خواه قاجار نیز از همین روستا سر برآورده‌اند. روستای مهران همچنین دارای چشمه‌های زلال و متعدد، باغ‌های وسیع و دشت‌های سرسبز است. همچنین صخره‌های سنگی این روستا نیز مکان خوبی برای علاقه‌مندان به ورزش سنگ‌نوردی است.


نمایش بیشتر