• تنگه سازبن
  • تنگه سازبن
  • تنگه سازبن

تنگه سازبن

نوشتن نظر


تنگه سازبن یکی از آثار بسیار زیبا، افسونگر و حیرت‌انگیز کشور است که در شمال روستای ورگچ در شهرستان سیروان استان ایلام جلوه‌گری می‌کند.
این تنگه بکر و باشکوه، با طبیعت بدیع و دل‌انگیز و زیبایی وصف‌ناپذیرش، وجود دیوارها و باروهایی از عهد باستان بر دیوارهای تنگه و مسیر مارپیچ رودخانه در دل کوه، هر گردشگری را متحیر و مجذوب زیبایی‌اش می‌کند.

انتخاب نام سازبن روی تنگه به این دلیل است که از بالادست تا انتهای آن در جهت مسیر جریان آب رود به شکل‌ساز است، یعنی هرچه از انتهای تنگه در مسیر جریان حرکت کنیم، پهن‌تر می‌شود.

این تنگه بکر به دلیل ناشناخته بودن و نبود امکانات ازجمله راه دسترسی تا همین چند سال پیش از چشم گردشگران دور مانده بود، اما اختصاص امکاناتی همچون قایق موتوری و محل اسکان برای گردشگران، اکنون آن را به یکی از پربازدیدترین نقاط گردشگری استان ایلام تبدیل کرده است. در واقع بجز راه‌های سخت گذر تنها راه ورود به تنگه استفاده از قایق است که بر زیبایی‌های این مکان بکر و دیدنی افزوده است. البته سیروان یعنی منطقه‌ای که تنگه سازبن در آن واقع شده، یکی از حاصلخیزترین مناطق استان ایلام است و آنچه به حاصلخیزی آن کمک کرده، عبور رودخانه سیمره از شرق این منطقه ‌است که در تمام فصول سال دارای آب فراوانی است.

این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان ایلام تبدیل می‌شود و در این فصل بویژه ایام نوروز پذیرای مسافران زیادی از گوشه و کنار استان است. علاوه بر تنگه سازبن، تنگه شمشه، شهر تاریخی سیروان و سد سیمره در این منطقه نیز قرار دارد.

تنگه شمشه نیز همچون تنگه سازبن، از مکان‌های زیبای طبیعی سیروان است که کوه چرمین را به دو قسمت تقسیم کرده و وجود چشمه، رود زیبایی که از وسط تنگه می‌گذرد و بناهای تاریخی زیبایی خاصی به آن بخشیده که این زیبایی‌ها در کنار هوای مناسب و مطبوع، تنگه را در دو فصل بهار و تابستان برای هر بازدیدکننده‌ای خاطره‌انگیز می‌کند.

نمایش بیشتر