شهرستان سیروان یکی از شهرستان‌های استان ایلام در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر لومار است و شامل ۲ بخش و ۴ دهستان است. این شهرستان با انتزاع از شهرستان چرداول در مجموع شامل بخش مرکزی با توابع دهستان لومار و دهستان رودبار، و بخش کارزان با توابع دهستان کارزان و دهستان زنگوران، در ۱۵ مهرماه ۱۳۹۱ توسط هیئت وزیران تصویب و ابلاغ شد.

اقتصاد این شهرستان وابسته به کشاورزی است. علاوه بر دامداری، کشاورزی به هر دو صورت آبی و دیم انجام می‌شود و محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم، جو، گوجه، نخود، عدس، انار، خیار، گرمک و... تولید می‌شود. این شهرستان از جمله شهرستان‌های بسیار زیبا و سرسبز استان ایلام است و منابع آبی فراوانی دارد. منطقه عرب رودبار یکی از مناطق پر ثمر این شهرستان است که سالانه تولید انار زیادی دارد که به دیگر شهرستان‌های استان صادر می‌شود. رود سیمره نیز از این شهرستان عبور می‌کند. به علت آبگیری سد سیمره بعضی از روستاهای این شهرستان که در حوضه آبریز سد هستند به زیر آب خواهند رفت.

این منطقه عموماً دارای درختی بلوط می‌باشد و کوه‌های بلند این منطقه می‌توان به قلارنگ-سیوان-ریون-چرمین اشاره کرد، که قسمت مرتفع این کوه‌ها به استثناء چرمین پوشیده از برف هستند.

اکثریت مردم شهرستان سیروان کرد زبان هستند که با لهجه کلهری تکلم می‌کنند. در شهرستان سیروان دو ایل عمده زندگی می‌کنند. الف-ایل خزل در قسمت شمالی ب - ایل ریزوند در قسمت جنوبی شهرستان، با این حال مردم روستاهای عرب رودبار (چم شیر، چم روته، داربلوط) به زبان عربی تکلم می‌کنند که به تدریج در حال منسوخ شدن و جایگزینی با زبان کردی می‌باشد.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۷۳٬۹۷۳ نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • همسایگان : شهرستان سیروان از شمال به شهر سرابله از جنوب به شهرستان دره شهر ، از شرق به استان لرستان و از غرب به شهرستان ایلام محدود می گردد