آبدانان (کردی: ئاوه نو) مرکز شهرستان آبدانان در استان ایلام، ایران. آبدانان در میان رشته کوه‌های زاگرس بوجود آمده است.

آبدانان طبیعت بکر و زیبایی دارد که در ایام تعطیلات عید نوروز گردشگران زیادی را از دورترین نقاط ایران به آبدانان می‌کشاند. جاده دسترسی به شهرستان آبدانان را می‌توان جاده خواهر جاده چالوس نامید زیرا از نظر زیبایی و پیچ‌ها شباهت زیادی با جاده چالوس دارد.
مرکز این شهرستان در دامنه جنوبی کبیر کوه، دامنه شمالی دینارکوه و دره با صفای رود خانه آبدانان در شمال امامزاده سید صلاح الدین محمد قرار دارد. دراین منطقه منابع کانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل‌ها و مراتع دارای زمین‌های مستعد کشاورزی و دام داری است. وجود آثار تاریخی و باستانی فراوان دراین منطقه نشان از قدمت تاریخی این منطقه دارد. این منطقه از تاریخ و قدمتی دیرینه بر خوردار بوده و آثار ارزنده تاریخی سراسر آن را فرا گرفته است. آثار «گورگبران» و «قلعه کرودیت» وقلعه جولیان و قلعهٔ پشت قلعه از جمله این آثار می‌باشند و اهمیت تاریخی و قدمت آن را نشان می‌دهند. دریاچه‌های دوقلو ی سیاه گاو نیز سالانه افراد زیادی را جذب می‌کند این جاذبه گردشگری در ایران بی نظیر است.

به دلیل وجود دو کوه کبیرکوه و دینارکوه از مناظر طبیعی بکر و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی پسته کوهی، زالزالک و انجیر کوهی و گیلاس وحشی و ... برخوردار است.این شهرستان چهار فصل می‌باشد.

این شهرستان دارای معادن عظیم نفت، گاز، گوگرد، چشمه‌های آبگرم... است.

شهرستان آبدانان دارای مناطق گردشگری زیادی می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به سه آبشار زیبای ماهوته، خروزان و تختان جولیان وچم کبود اشاره کرد. همچنین زیبایی این شهرستان در ایام عید نوروز دوچندان می‌شود.

مناطق سیاحتی-زیارتی-تاریخی شهرستان آبدانان که دارای صفحه‌های فعال در ویکی‌پدیا فارسی هستند در زیر آورده شده:

  1. امامزاده سید صلاح الدین محمد
  2. پشت قلعه آبدانان
  3. دریاچه دوقلو سیاه گاو
  4. روستای انجیره      

نمایش بیشتر
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۲۳٫۵۰۰ نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • همسایگان : از شمال شرقی باشهرستان دره شهر، از شمال با بخش میمه شهرستان دهلران، از غرب با شهرستان دهلران و از جنوب با شهرستان اندیمشک همسایه‌است.