• دیگ رستم

دیگ رستم

  جاده طبس – دهوک – راور - بعد از روستای نای بند و به فاصله ۱۰ کیلومتر بسمت راور- پاسگاه نیروی انتظامی

نوشتن نظر


در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از طبس بعد از روستای نایبند و به فاصله ۱۰ کیلومتر به سمت راور، چشمه ای کوچک وجود داره که آب آن گوگردی جریان دارد.

آبی سبز به رنگی عجیب روی دامنه تپه ای خاکی روان است از آن بخار بلند میشود وقتی دست در آب فرو کنید باورتان نمیشود که آب در این منطقه اینگونه داغ و سوزان است درجه حرارات آن آنقدر بالاست که بیشتر از چند ثانیه نمی‌توان دست را در آن نگه داشت. درست در کنار این چشمه سبز و سوزان ، چشمه دیگری می‌جوشد که آب آن سفید رنگ و کاملا خنک است . به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می‌کنند. در این منطقه سنگ‌های سیاه فراوانی وجود دارد که ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی سالیان قبل بوده و کل زمین را پوشانده .

آنچه که دیگ رستم را عجیب تر میکند آبی به رنگ سفید است که به موازات آب سبز رنگ داغ جاریست اما این آب کاملا سرد است. و داخل آن اشکال رسوبی جالب توجهی دیده میشود.باور نکردنی است که دو آب با دو سرچشمه متفاوت و اینگونه از نظر درجه حرارت مختلف،مسالمت آمیز در کنار هم سرازیرند.

جای که آب سرد و گرم معدنی با خواص درمانی در هم میامیزند و داخل استخر طبیعی ریخته میشوند .جایی لابلای سایه نخلهای برافراشته و نی زار.اصلا طبیعت این منطقه شگفت انگیز است وباور نکردنی که میان بیایان و لابلای خشکی کویر ناگهان جایی چنین رویایی و سبز سربر میاورد.

نام گذاری این چشمه به دلیل صدای قل قل آبی است که در حفره های لابلای سنگ های آتشفشانی و از زیر صخره های سنگی به گوش می رسد و انسان را به یاد دیگ آب جوش می اندازد . از آن جا که در باور بیشتر مردم ایران چیزهای عجیب که نمی توانستند دلیلی برای آن پیدا کنند نام های اسطوره ای همچون سلیمان ، جمشید ، رستم و... به خود می گرفت این چشمه نیز در نزد مردم محلی به نام دیگ رستم نامیده شده است.

نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    در کنار این چشمه امکاناتی همچون رستوران ، سرویس بهداشتی و آلاچیق روزانه برای پذیرای از گردشگران با هدف استفاده از این چشمه مهیا شده است.