• روستای چاشم
 • روستای چاشم

روستای چاشم

  (Chashm)   

نوشتن نظر


 روستای چاشم در فاصله ۱۹ کیلومتری شمال غربی شهمیرزاد واقع شده است.

 روستای چاشم به دلیل واقع شدن در ناحیه ای کوهستانی دارای آب و هوایی سرد و ییلاقی است. بارش های زیاد، یخبندان طولانی و شروع زود هنگام سرما در فصل زمستان از ویژگی های اقلیمی روستا به شمار می رود.

روستای چاشم در منطقه ای واقع شده است که از قدمت دیرینه ای برخوردار است. در این منطقه گورهایی کشف گردیده که مردگان درون آن ها، با تمامی لوازم شخصی دفن شده اند. تاریخ این گورها به ۷۵۰ تا ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می رسد.
این کشفیات نشانگر آن است که منطقه ایی که روستای چاشم نیز در آن واقع گردیده است. از گذشته های دور سکونت گاه اقوام مهاجر به شمار می رفته است.

"چاشم" روستایی پایکوهی است و آب آن از چشمه و قنات تامین می شود.مهم ترین جاذبه گردشگری این منطقه، ارتفاعات زیبا و چشم نواز نیزوا، وجود امکان تفریح زمستانی در منطقه، چشمه روزیه، وجود تپه های باستانی، امامزاده ها و... است.

سوغات روستا:نان محلی،گردو،الو،لواشک،انواع میوه،محصولات لبنی ودر نهایت گلیمی که به وسیله زنان روستایی بافته میشود.

 به دلیل وجود چشمه های فراوانی که در این منطقه وجود دارد به ان چاشم میگویند.

 درزبان گیلکی چابه معنای سرداست.همچنین شم هم به معنای سرد است.بنابراین چاشم به معنای جای سرد سردمی باشد.زمستانهای این روستا بسیارسرد می باشد.

مردم چاشم به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند و گویش‌شان به شهمیرزادی نزدیک است. نوع زندگی و طریقهٔ ساخت خانه‌ها مانند نواحی منجیل رودبار و ماسوله می‌باشد و فرهنگ نواحی کوهستان مازندران را دارند.

جاذبه های چاشم:

 ۱- امامزاده ابوالقاسم

  ۲- امامزاده مهدی

  ۳- چشمه روزیه

نمایش بیشتر
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  راه دسترسی:

   ازدوطریق میتوان به چاشم رفت:

   شهمیرزاد-اسوران-چاشم

   فیروزکوه-خطیرکوه-چاشم