بروکسل پایتخت کشور بلژیک است. بروکسل مقر اصلی بیشتر نهادهای اتحادیه اروپا است. نام بروکسل از واژه هلندی Broekzele مشتق شده که به معنی «کلبهٔ مرداب» است.

در مورد بروکسل نکته جالبی که وجود دارد این است که هرچند عده‌ای عقیده دارند که کل بروکسل در اصل پایتخت بلژیک است اما طبق قانون اساسی این کشور (ماده ۱۹۴) فقط شهرداری این شهر پایتخت بلژیک محسوب می‌شود.

«گراند پالاس» یا همان میدان مرکزی مهمترین بخش شهر بروکسل است. این مکان بیشترین جاذبه توریستی را دارد.
اگر تنها یک شهر در دنیا باشد که بتوان روح و شخصیت‌اش را به دو نیمه‌ی کاملاً مخالف تجریه کرد؛ همین شهر است. بروکسلبا ترکیبی استثنایی از هنر و فرهنگ فرانسوی و فلاندری، بناهای قدیمی و ساختمان‌های مدرن، سالخوردگان آرام و جوانان پرهیاهو، سرشتی خاص و مخصوص به خود دارد. در عصر علم و دانش، وسوسه‌های بروکسل، هنوز هم پر از است ناشناخته‌ها، تجربه‌های تازه، دانسته‌های نو.

لغت بروکسل از کلمه هلندی گرفته شده که به معنای خانه ای بر روی مرداب است. قدمت این شهر به گذشته های بسیار دور و حدود قرن ششم می رسد. زمانی که یک کشیش، صومعه کوچکی را در این منطقه ساخت. بعد از ساخته شدن دیوار های بلند در شهر اوایل قرن سیزدهم، رشد و پیشرفت در بروکسل سرعت گرفت، به گونه ای که در قرن چهاردهم، دیوارهای جدیدی برای محافظت از شهر ساخته شد که امروزه نیز می توان آثار آنها را دید. بعد از جنگ جهانی دوم، بروکسل آرام آرام به مرکز مناسبی برای بسیاری از سازمان ها و انجمن های بین المللی نظیر اتحادیه اروپا و ناتو تبدیل شد. در مورد سبک معماری در بروکسل باید بگوییم که تنوع بسیار زیادی در مقابل شما قرار دارد. از سبک طراحی قرون وسطایی میدان بزرگ گرفته تا معماری فرا مدرن ساختمان اتحادیه اروپا همه سندی بر این مدعا هستند. جاهای دیدنی بروکسل واقعا دیدنی هستند و معماری خاصشان چشم ها را خیره می کند.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • ساعت تابستانی  مرکز استان 
مکانهای مشابه
  • اطلاعات تکمیلی

  • بهترین زمان سفر : به طور کلی آب و هوای بروکسل رطوبت دارد و باران ممکن است در هر روز از سال حتی در تابستان نیز ببارد. میانگین بارش باران در بروکسل به حدود 200 روز در سال می رسد، بنابراین شما باید لباس گرم و بارانی به همراه داشته باشید. که هوای مطبوعی است. اما به طور کلی، فصل بهار و اوایل پاییز زمان مناسبی برای بازدید از بروکسل است. پس برای لذت بردن از جاذبه های دیدنی بروکسل به زمان سفر حتما توجه نمایید.