• چاه های تلا
  • چاه های تلا

چاه های تلا

نوشتن نظر


چاههای تلا لافت مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در جزیره قشم، روستای لافت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۹۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سازه های آبی تلا از دیگر مهم ترین آثار تاریخی بندر لافت می باشد که در جوار قلعه نادری واقع شده است. برخی معتقدند که آب این چاه ها از باران و سرریز تل و صخره بالادست تأمین مى‌شده است و به همین دلیل ”تل آو“ نامیده شده‌اند و به مرور به ”طلا“ شهرت یافته‌اند در حالی که صحیح آن تلا ( تل آب به معنی آب گرفته از شیب تل) است.

چندین درخت کهن با ساقه های پیچ در پیچ در اطراف چاه ها دیده می شوند که مردم این منطقه وجود چاه های آب و این درختان را مقدس می شمارند و در کنار آنها قربانی می کنند و بر شاخه های درختان دخیل می بندند؛ همچنین مردم معتقدند که در قدیم تعداد چاه‌ها 366 حلقه (طبق روزهاى سال کبیسه) بوده که هر چاه به مصرف یک روز در طى سال مى‌ رسیده است. از این چاه‌ها امروزه نزدیک به 70 حلقه باقى‌مانده است.
نحوه برداشت آب از این چاه ها با دلو انجام می شود . این چاه ها در گودی مستطیلی که دامنه کوه را قطع کرده قرار دارند . برای حفر چاه ها لایه های سنگ را برش داده و در اندازه مختلف و فرم های مستطیلی و مربعی ، بیضی ، دایره ای و برخی نیز گلابی شکل می باشد حفر کرده اند. البته هر چاه دارای نامی خاص است که می توان به غرابو (Gorabu)، لوبنی (Lobony) و عاشوری اشاره کرد.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
موزه
بازار
غذای محلی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
ویلاها
جاذبه تفریحی
رستوران
کافی شاپ
فست فودی
اقامتگاه های بوم گردی
مجتمع تجاری