• بندر لافت
  • بندر لافت
  • بندر لافت

بندر لافت

  (Bandar e laft)   

نوشتن نظر


بندر تاریخی لافت در شمال غربی جزیره قشم قرار دارد . این بندر بر اساس نوع بافت به دو قسمت لافت کهنه و نو تقسیم می شود .چهره طبیعی روستای لافت در میان درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند، همراه با زیبایی خیره‌کننده دریا و جنگل شناور حرا برای هر تازه‌واردی جذاب و قابل توجه‌است.

ویژگی جغرافیایی لافت که شامل نزدیکی به سرزمین اصلی نسبت به سایر مناطق جزیره باعث شد که در دوره های متعدد مورد سکونت قرار گیرد . بیشتر آثار تاریخی این منطقه به صورت سازه های دفاعی هستند که می توان به قلعه نادر ی ، برج های دیده بانی مربوط به دوره های سلجوقی تا افشاریه اشاره کرد.

سازه های آبی از مهم ترین آثار تاریخی این بندر به شمار می رود که چاه های <<تلا>> (Tala) از آن جمله اند. البته در لافت ابینه مذهبی و مساجد مربوط به دوره قاجاری نیز وجود دارد .

شاخص ترین نشانه های معماری بومی در این بندر تاریخی بادگیرها هستند . بادگیرهای دو طرفه و چهار طرفه دو گونه اصلی بادگیرهای لافت است. معماری بندر لافت به همراه بادگیرها و آب انبارها ، کوچه های سایه انداز در مسیر حرکت باد ، فضاهای ورودی و رنگ روشن بدنه ها به معماری و شهر سازی این منطقه جلوه ای نمایان و جذاب بخشیده است.

دلایل پیدایش و شکل گیری روستاهای لافت به عنوان یک مجتمع زیستی عبارتند از :
- وجود راه دریایی و تسهیل ارتباط دریایی
- وجود جنگل های حرا
- وجود آب شیرین (چاههای تلال – تل + آب – و آب انبار )
- نزدیکی به خشکی ایران
- بادهای موسمی

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
موزه
بازار
غذای محلی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
ویلاها
جاذبه تفریحی
رستوران
کافی شاپ
فست فودی
اقامتگاه های بوم گردی
مجتمع تجاری