• قلعه‌ پرتغالی‌ها
  • قلعه‌ پرتغالی‌ها
  • قلعه‌ پرتغالی‌ها
  • قلعه‌ پرتغالی‌ها

قلعه‌ پرتغالی‌ها

  (Portuguese Castle)   

نوشتن نظر


 

قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارد، در بندر قشم، کنگ، در عمان، در رأس الخیمه، در قشم، در جزیره هرمز، وجاهای دیگر. این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهای به قطر حدود ۳/۵ متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود ۱۲ متر در چهار گوشه قلعه‌است. قلعه پرتغالی‌های قشم شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی، تالار است. کلیسای بعضی از این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌است. قلعه‌های پرتغالی‌ها یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان است.

قلعه پرتغالی ها در محله مسنی (Meseni) ضلع شمالی جزیره قشم و در ساحل دریای خلیج فارس قرار داره.

نقشه این قلعه که نماد استعمار ستیزی ایرانیان است بر گرفته از قلعه های دوره ساسانی است .این قلعه در ابتدا توسط پرتغالی ها در اوایل قرن شانزدهم میلادی با هدف تسلط بر آبراهه مهم هرمز ساخته شد و به مدت 117 سال مورد استفاده قرار گرفت . سازه های موجود در این قلعه شامل ، چهار برج دیده بانی ، آب انبار بزرگ مرکزی ، آب انبار کوچک ، اتاق انبار مهمات ، استراحتگاه  نگهبان و کارگاه تعمیر توپ است . مصالح این سازه با سنگ های مرجانی ، سنگ لاشه و ملات ساروج مشخص می شود . ورودی و پاگرد قلعه پرتغالی ها در جبهه جنوبی قرار دارد. بقایای سطحی شیبدار بر دیوار شمالی دیده می شود که با توجه به تیرکش های لوله توپ در باروها ، نشان از استفاده برای انتقال توپ ها است.

تاسیسات قلعه شامل انبارهای تسلیحات، آب انبار و اتاق‌هایی با سقف هلالی است. در زمان شاه عباس که به استعمار پرتغالی‌ها در ایران خاتمه داده شد، این قلعه به دست امام قلی خان از سرداران شاه عباس فتح گردید.

این قلعه شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالاره. کلیسای بعضی از این قلعه ها، دارای دو ردیف ستون های سنگی دایره ای شکل با قوس های زیبایی از سنگ های مرجانی تراش خورده . قلعه های پرتغالی ها یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگانه.

این قلعه به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد

قلعه به شکل چند ظلعی نامنظم است. ساختمان آن بسیار محکم است و دیوارهایی به قطر 5/3 متر با چند برج به ارتفاع 12متر دارد.

قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارد، در بندر قشم، کنگ، عمان، رأس الخیمه، جزیره هرمز و جاهای دیگر

کلیسای بعضی از این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌است.

قلعه‌های پرتغالی‌ها یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان است..

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
موزه
بازار
غذای محلی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
ویلاها
جاذبه تفریحی
رستوران
کافی شاپ
فست فودی
اقامتگاه های بوم گردی
مجتمع تجاری