• غار خوربس (غارخربس)
  • غار خوربس (غارخربس)
  • غار خوربس (غارخربس)

غار خوربس (غارخربس)

  (Khorbas Cave)   

نوشتن نظر


غار خوربس یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این غاردر پانزده کیلومتری شهر قشم در سمت راست جاده قشم به روستای خربس و روستای رمچاه قرار دارد.مهم‌ترین ویژگی آن که تعجب و شگفتی هر بینند‌ه را بر می‌انگیزد، معماری صخره‌ای موجود د ر آن است. در دل ارتفاعات روستای خربس، آثاری از معماری صخر موجود د ر آن است. در دل ارتفاعات روستای خربس، آثاری از معماری صخره‌ای دیده می‌شود که به عقیده برخی از محققین، نیایشگاه پیروان میترائیسم و باپرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌است.

قدمت این اثر به دوره مادها می رسد . غار های خربس  بر پیشانی کوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره 4 دهانه غار از درون به هم پیوسته  در ارتفاع 20 تا 30 متر به چشم می خورد که به غار های خربس  ( xarbes)  شهرت دارند که گفته می شود از دوره ماد ها هستند . این غار ها که از پدیده های کهن زمین شناختی به شمار می روند  همراه با دیگر پدیده ها و کوهها و خود جزیره قشم دنباله چین خوردگی های رشته کوههای زاگرس هستند که در هزاره های گذشته از زیر آب سر برآورده اند.

این غارهاى دست‌کنده، مجموعه‌اى از حفره‌هایى است که با راهروهاى باریک به همدیگر راه دارند و در تالار مرکزى، که جاى اجتماع بوده و دو تاقچه کوچک جاچراغى نیز ساخته شده است. در پاى دهانه این غارها برکه‌اى براى نگهدارى آب باران وجود دارد که اکثر ایام سال (جز مواقع بى‌بارانى) آب دارد.این غار ها از درون با مجموعه دهلیز ها  و تالار ها و اتاقهای متعدد به ابعاد  5/5*4 متر و چشمه ها و روزنه های گوناگونی که رو به شمال و جنوب قرار دارند  مؤید حضور مردمانی از دورانهای کهن در این جزیره هستند . پیداست که دست آدمیان به مرور زمان و به  منظور کاربرد های گوناگون  شکل و سیمای این غارها و دیواره های آنها را دگرگون ساخته و مناسب نیاز های خود در آورده است. ساختار راز آمیز این غار ها و قرار گرفتن آن بر بلندی  این عقیده را دامن زده که اینجا در روزگار مادها نیایشگاه  مهر و محلی برای ستودن الهه میترا بوده است.

فرم معمارى صخره اى و وجود چندین محوطه شناسایى شده در نزدیکى غار خوربس، موجب انتساب این محوطه به دوران اشکانى – ساسانى شده است.غار خربس قشم پیوسته مورد توجه گردشگران وعلاقمندان آثار تاریخى قرار گرفته است. شکل اولیه غار خربس بر اثر عوامل طبیعى شکل گرفته اما فضاهاى داخلى این غار در دوره هاى تاریخى گسترش یافته است.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
موزه
بازار
غذای محلی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
ویلاها
جاذبه تفریحی
رستوران
کافی شاپ
فست فودی
اقامتگاه های بوم گردی
مجتمع تجاری