• موزه ژئوپارک قشم
 • موزه ژئوپارک قشم
 • موزه ژئوپارک قشم

موزه ژئوپارک قشم

  (Qeshm Geopark Museum)   
  قشم – جنب بازار بین المللى ستاره قشم (ضلع شمالى) – موزه ژئوپارک

نوشتن نظر


موزه ژئوپارک قشم در سال 1384 به طور رسمى گشایش یافت. این موزه با کمک گرفتن از دارایى موزه حیات وحش قشم و در محل آن موزه شکل گرفت. موزه حیات وحش قشم از سال 1377 در محل زیر زمین بازار بزرگ ستاره قشم تاسیس شده و به تدریج نمونه هاى جانورى بسیارى از جزیره قشم جمع آورى و به صورت تاکسیدرمى آماده نمایش کرده بود و با وجود اینکه از ویترین هاى مناسب و تجهیزات موزه‌اى کافى بى بهره بود، بازدید کننده قابل توجهى به ویژه در میان دانش آموزان، دانشجویان و مسافران و گردشگران داشت.
نمونه هاى جدید جانورى همراه با نقشه هاى متنوع، همچنین عکس‌هاى ماهواره اى جزیره قشم، تنوع زیستى و پدیده هاى زمین شناسى توانست به شکل بهتر و کامل ترى جزیره را به مردم و بازدید کنندگان معرفى کند.

 این موزه بیش از 300 نمونه جانوارانی که زیستگاه آن جزیره قشم می باشد را در خود جا داده است. از جالب ترین نوع های که در این موزه می توان دید، کوچکترین بستاندار( حشره خوار کوتوله) و اسکلت بزرگترین پستاندار دنیا(نهنگ کوژ پشت) است. که زیستگاه هر دو جزیره قشم می باشد. انواع صدف ها و صنایع دستی از دیگر نمونه های است که در این نمایشگاه موجود است .

اکنون، مجموعه کم نظیر عکس هاى عبدالخالق طاهرى که از چهره مردم، شیوه زندگى، صنایع دستى، منظره هاى گوناگون و پدیده هاى اعجاب انگیز زمین شناسى قشم تهیه و در اندازه نمایشگاهى با قاب هاى شکیل فراهم شده‌اند، نقش بسیار مؤثرى در تقویت جلوه هاى بصرى و معرفى ویژگى هاى گوناگون قشم ایفا مى کنند و مورد توجه بسیار گردشگران و بازدید کنندگان هستند.

به این ترتیب، با اقدامات به عمل آمده، عده بازدید کنندگان افزایش یافته و از 100 تا 120 نفر به بیش از هزار نفر در روز بالغ شده است. در تعطیلات نوروز تعداد بازدید کنندگان گاهى از 1800 نفر هم گذشت و با نظر سنجى هاى به عمل آمده معلوم شده است که نمایش گونه هاى جانورى، پرندگان، پستانداران، خزندگان و صدف هاى گوناگون همراه با ارائه اطلاعات علمى به صورت خلاصه و مفید جذابیت فراوانى براى بازدید کنندگان در بر دارد.

دیگر اطلاعات مربوط به موزه ژئوپارک به شرح زیر است:

- زیربنا : هزار متر مربع
- مجموعه تاکسیدرمى: شامل پرندگان، خزندگان، پستانداران، ماهى ها حشرات و ...
- سنگواره ها: شامل فسیل هاى مربوط به دو کفه اى ها و مرجان ها
- بخش مردم شناسى: شامل صنایع دستى بومى مانند لباس ها، گلیم ها، وسایل موسیقى و ...
- کارگاه: یک کارگاه تاکسیدرمى
- انتشارات: نقشه و کتاب زمین شناسى قشم – اطلس پرندگان قشم و پراکنش آنها - اطلس ژئوتوریسم قشم – کتابچه جامعه گیاهى حرا- کتاب و نقشه پوشش گیاهى جزیره قشم

نمایش بیشتر
 • اطلاعات ضروری

 • ساعت بازدید موزه از ساعت : : 8 صبح تا 12
 • زمان بازدید : از 4 بعد از ظهر تا 8 شب می باشد.
مکانهای پیشنهادی
جاذبه گردشگری
جاذبه طبیعت گردی
بازار
غذای محلی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
ویلاها
جاذبه تفریحی
رستوران
کافی شاپ
فست فودی
اقامتگاه های بوم گردی
مجتمع تجاری
 • دانستنی های مفید

 • نکات :

  به دلیل نزدیکی به مجتمع های تجاری،در صورتی که دیگران مایل به خرید می باشند می توانید شما هم از موزه بازدید نماید.

  با هماهنگی با مسئول موزه می توانید از دوربین بدون فلش استفاده کنید.