• بام قشم

بام قشم

  (Roof Of Qeshm)   

نوشتن نظر


در بخش غربى جزیره و در حد فاصل شمال و جنوب جزیره بین دو روستای بندر سلخ و روستاى طبل، ارتفاعات موسوم به بام قشم قرار دارد. بام قشم فلاتى نیمه مرتفع است که گسترده‌ترین بخش مرتفع جزیره را تشکیل مى‌دهد و چشم‌انداز بى‌نظیرى را مى‌توان از فراز آن شاهد بود.
بخش‌هاى مرتفع به‌طور عمده از سنگ آهک سخت ـ که شامل پوسته‌هاى صدف فراوان است ، تشکیل شده و در دامنه‌ها و حاشیه‌هاى ارتفاعات، ماسه سنگ سست همراه با مارن و سیلت مشاهده مى‌شود که به شدت فرسایش یافته‌اند.

یکى از راه‌هاى خوب دسترسى به بام قشم از کنار روستاى طبل مى‌گذرد که از انتهاى مسیر ماشین‌رو، پس از حدود 15 دقیقه پیاده‌روى و صعود از دامنه‌ها مى‌توان به سطح فلات دسترسى پیدا کرد. در اینجا بقایاى یک روستاى ویران شده نیز وجود دارد که اهالى منطقه آن را کلات کشتار مى‌نامند و دلیل این نامگذارى روشن نیست. آثارى از دیوارهاى قدیمى بسیار منظم، محوطه‌هاى زندگى، قطعات سنگى پرداخت شده، چند فضاى بسته نسبتاً سالم شبیه به آغل حیوانات یا انبار و ساختارى شبیه شبکه‌هاى زهکشى یا فاضلاب در این ویرانه‌ها مشاهده مى‌شوند. همچنین قطعاتى از سفال و خشت پخته که احتمالاً مربوطه به دوران اسلامى است در میان ویرانه‌هاى یافت مى‌شود.

نکته جالب، استفاده از سنگ آهک سخت در سازه‌هاى این منطقه است که از همان لایه‌هاى آهکى ارتفاع فلات تأمین شده است.
منظره جنگل حرا از بالا، سواحل شمالى خلیج فارس و مناظر بدیع فرسایشى در جنوب فلات (که از جاذبه‌هاى اصلى ژئوپارک قشم است و آن را دره تندیس‌ها نامیده‌اند) از چشم‌اندازهایى است که مى‌تواند ساعت‌ها انسان را برفراز بام قشم به تماشا و تفکر وادار نماید و چه بسا پا را از این حد فراتر گذاشته و با اطراق شبانه در این محل، ضمن استفاده از هواى ملایم آن به رصد ستارگان نیز مشغول شد.

در بام قشم، یک آب‌انبار (برکه) سنتى براى جمع‌آورى و نگه‌دارى آب باران وجود دارد و در بخشى از آن نیز انبوه درختان تنومند دیده مى‌شوند.
گفته مى‌شود در گذشته، مردم روستاهاى پیرامون بام قشم در فصل تابستان براى فرار از شرجى و گرما به این منطقه روى آورده‌اند.


نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه طبیعت گردی
موزه
بازار
غذای محلی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
ویلاها
جاذبه تفریحی
رستوران
کافی شاپ
فست فودی
اقامتگاه های بوم گردی
مجتمع تجاری