• شهرستانک
  • شهرستانک
  • شهرستانک

شهرستانک

  (Shahrestanak)   

نوشتن نظر


شهرستانک، روستایی در دهستان آسارا از توابع بخش آسارا واقع در شهر کرج در استان البرز ایران است. مردم شهرستانک به زبان تاتی صحبت می‌کنند. تاتی زبان رایج در منطقه قصران است.

این روستا در ۵۵ کیلومتری شمال خاوری کرج و در مرز استان‌های البرز و تهران جای گرفته است. بلندای این روستا از سطح دریا ۲۱۹۰ متر و آب و هوای آن در زمستان سرد و تابستان معتدل و دلپذیر است.

شهرستانک که روستایی کوهستانی در شمال کوه توچال است، روستایی تاریخی به شمار می‌رود و ناصرالدین شاه قاجار در آن کاخ ویژه‌ای داشته که امروزه با نام کاخ شهرستانک شناخته می‌شود. جادهٔ ناصری، راهی که از روزگاران دور ری را به مازندران پیوند می‌داد و در دورهٔ قاجار گسترش یافت، از این آبادی می‌گذرد. امروزه هنوز کوهنوردان از این مسیر استفاده می‌کنند. در حال حاضر بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه آسفالتهٔ ۸ کیلومتری‌ای است که از جاده کرج-چالوس، نرسیده به گچسر جدا شده و در شهرستانک پایان می‌پذیرد. آزادراه تهران - شمال نیز از نزدیکی شهرستانک خواهد گذشت.

با نگاه به یادگارهای تاریخی به جا مانده، دیرینگی این روستا به سدهٔ ششم هجری قمری می‌رسد. قلعه دزدبند شهرستانک، تپه شنستون (شن ستون) و کاخ شهرستانک (کاخ ناصرالدین شاهی) از آثار تاریخی این روستا هستند.
  • قلعه دزدبند (قلعه دختر) شهرستانک

روی خط الراس کوه شهرستانک و بر بلندترین قله آن، از فاصله های بسیار دور، بنایی به چشم می خورد که در میان اهالی به قلعه دزدبند (قلعه دختر) شهرستانک معروف است. این بنا که در حال حاضر فقط پایه های سه اتاق و قسمتی از سقف یکی از اتاق های آن باقی مانده، با قلوه سنگ و ملاط ساروج ساخته شده و پوشش داخلی آن از گچ بوده است. آنچه هم اکنون بر جای مانده، حاکی از این است که این بنا قلعه نبوده، بلکه بیشتر به عنوان بنایی دیده بانی و اطلاع رسانی مورد استفاده بوده و ظاهراً نگهبانان و دیده بانان به وسیله آتش افروزی و یا با روشن کردن چراغ های روغنی در داخل این بنا اطلاعات لازم را با یکدیگر رد و بدل می کردند. بررسی سفال های جمع آوری شده از داخل و اطراف بنا و همچنین بررسی نقشه ، پلان و سبک معماری آن حاکی از اسلامی بودن آن است. قطعات سفال نشان می دهد که ظروف سفال استفاده شده دراین محل ، نامرغوب ، غیرتجملی و صرفاً جنبه کاربردی داشته است. سبک بنا و مصالح به کار رفته و سفال های پراکنده اطراف بنا شباهت زیادی به آثار دوره ایلخانی و تیموری دارد.

  • تپه شنستون (شن ستان)

در قسمت جنوب دره گل کیله شهرستانک، دقیقا قسمتی که باغ های میوه در بالای کوه به پایان می رسد، قطعات متنابهی از سفال های قرمز رنگ با تمپرشن پراکنده اند. این قسمت از دره که کاملاً در دامنه کوه واقع شده به تپه شنستون معروف است. از زمین های تپه شنستون برای کشت های دیم استفاده می شود. به همین جهت قلوه سنگ های پراکنده در دامنه کوه جمع آوری شده و در جای جای دامنه روی هم انباشته شده است. با توجه به اینکه در دوران تاریخی بیشتر قبرستان ها در دامنه کوه ها ایجاد می شده و با وجود سفال های شبیه این دوره، در این محوطه، می توان گفت که تپه شنستون مربوط به چادرنشینان دوران تاریخی است.

  • کاخ شهرستانک

در دوران ناصرالدین شاه و به دستور وی در سال ۱۲۹۵ هجری قمری، احداث بنای کاخ عظیمی در دره گل کیله شهرستانک آغاز شد که تا سال ۱۲۹۸ هجری قمری ادامه پیدا کرد.معماری به نام آقا محمدابراهیم خان برای اقامت ییلاقی پادشاهان قاجار بنا کرده است. پس از سقوط قاجاریه، کاخ به دلیل بی‌توجهی، شرایط جوی نا مناسب و غارت و تخریب انسانی، رو به ویرانی می‌نهد. روند تخریب و ویرانی بنا تا حدود سال ۱۳۴۸ خورشیدی ادامه داشت، تا در این سال با تصمیم فدراسیون کوهنوردی ایران به عنوان اقامتگاه موقت کوهنوردان بازسازی شد.

مجموعه بیرونی این عمارت در واقع حیاطی به شکل مستطیل که در چهار تراز طراحی شده، ورودی شاهی در تراز اول می باشد و ساختمان دیوانخانه در تراز چهارم و در دو طبقه احداث شده که داخل آن به وسیله کاغذ دیواری های الوان و گچ بری هایی در سقف تزئین شده است. بخش حرمسرا نیز مشتمل بر فضاهایی است که بر گرداگرد دو حیاط ساخته شده است . این دو حیاط به لحاظ وجود شیب در دو تراز با اختلاف سطح ۳ متر طراحی و ساخته شده است. درجوار کاخ شهرستانک، قطعه سنگ بسیار عظیمی وجود دارد که ظاهراً زمان استراحت ناصرالدین شاه در کاخ، ازصخره مشرف بر کاخ جدا شده و بدون ایجاد خسارتی در کنار کاخ مستقر شده است.

کاخ شهرستانک در ۲۰ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۴۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

دره شهرستانک دارای آب و هوایی معتدل و سرد است. رودخانه‌ای نسبتاً پرآب از وسط آبادی می‌گذرد که در نهایت به رودخانه کرج می‌ریزد. کوه تاپیشه، در ۴ کیلومتری شرق و کوه شهرستانک در ۲ کیلومتری شمال آن واقع شده است.


نمایش بیشتر