• روستای خوئین

روستای خوئین

  (Khoein)   

نوشتن نظر


آنهایی که عزم سفر  می‌کنند  و مقصدی را برای سفر خود مشخص ، اگر جاذبه‌های طبیعت منطقه مزبور را در نظر نداشته باشند و مشتاق طبیعت‌گردی نباشند، احتمالا به دنبال تاریخ هستند تا زوایای مغفول آن را بیابند. روستایی که این بار می‌خواهیم به آن سفر کنیم و با آن آشنا شویم، درست همین ویژگی‌ها را دارد؛ «خوئِین» در شهرستان ایجرود واقع در استان زنجان. این روستا که یکی از روستاهای هدف گردشگری در استان زنجان است، شهر زیرزمینی دستکندی به نام «دژمنده» دارد .

این شهر زیرزمینی کمتر‌شناخته‌شده از جمله نمونه‌های شگفت انگیز این قبیل شهرها، در ایران و شاید‌‌ جهان به شمار می‌آید. علاوه بر این، اینجا دارای مسجد، حمام و آسیاب تاریخی و البته برج بلندی موسوم به«میل» است. با وجود همه این آثار، این روستا، به لحاظ فرهنگ شفاهی از غنای خاصی برخوردار است و هنوز می‌توان، بازمانده‌هایی از زبان پهلوی را در گویش مردم خوئین مشاهده کرد.

در وصف اهمیت این روستا، همین بس که روزگاری خط تلگرافی میان آن و باکو ‌در آذربایجان‌ برقرار بوده و دیگر آن که اهالی اینجا سنگ میزانی برای توزین داشته‌اند که حتی متفاوت با زنجانی‌ها بوده است. اما عجله نکنید! اینجا برای فرار از دود و صدای زندگی روزمره، به لحاظ میراث طبیعی چیزی کم ندارد و می‌تواند همراه با میراث فرهنگی‌اش، سفری خاطره‌انگیز برای شما رقم زند‌.

روستای خوئین که بر مبنای سرشماری سال 1390، 263نفر جمعیت دارد، در دهستان ایجرود پایین از توابع بخش حلب در شهرستان ایجرود در استان زنجان واقع شده‌است. بافت نخستین این روستا در ابتدا تنها محله «لیج» بوده اما به مرور گسترش یافته است. فاصله شمال تا جنوب این روستا، حدود 120 متر و  یک هزار و 780 متر بلندتر از سطح دریاست. «پیغمبر داغی» مهم‌ترین کوه روستا‌، مشرف به آن است.خوئین تابستان‌هایی خنک و مطبوع و زمستان‌هایی سرد دارد. علامه دهخدا در لغت نامه‌اش درباره این روستا آورده است: «قصبه‌ای در 60 هزار گزی جنوب باختر زنجان از دهستان ایجرود بخش مرکزی واقع شده، سردسیر و با آب‌و هوای خوش، مذهب شیعه اثنی‌عشری و بیشتر باسواد و علمای مشهوری از این قصبه برخاسته‌اند. زبان مادری آنها فرس قدیم است که قرن‌ها آن را حفظ کرده‌اند و در آنجا غار و آثار قلعه خرابه و برجی دیده می‌شود.»

پیشینه روستای خوئین را تا 2300 سال پیش به عقب برده‌اند و گمان مورخان از سفالینه‌هایی که در شهرزمینی خوئین و حوالی برج این روستا که«‌میل» می‌خواندندش، یافت شده، بر این است که این آثار از روزگار اشکانیان است. علاوه بر این؛ نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت، این است که این روستا در راستای شمال غربی با شهر تکاب و بنای عظیم «تخت سلیمان» ‌که به ثبت جهانی نیز رسیده است تنها 36 کیلومتر فاصله دارد‌. این موضوع می‌تواند بر اهمیت تاریخی این روستا بیفزاید.

روستای خوئین، دارای خوردنی‌ها و خوراکی‌های بسیاری است که هر یک می‌تواند یک سوغاتی خوب باشد و کام تان را خوش کند. از میان میوه‌ها باید انگور، سیب(سرخ و زرد)، زردآلو، گیلاس، آلبالو، قیسی، گردو، بادام، انجیر،  زیتون، هلو، به، گلابی، آلوچه و آلوزرد را نام برد‌. گرچه هندوانه‌، خربزه، طالبی، بادمجان، کدو، خیار، گوجه فرنگی و فلفل سبز‌، در جاهای دیگری هم یافت شوند، اما از آنجایی که این سبزی‌ها و صیفی‌جات در آب و خاک خوب این منطقه رشد کرده‌اند، مزه و طعم بهتری دارند.

اگر مهمان خوئینی‌ها شوید و دستپخت کدبانوهای آنجا را نوش جان کنید، مزه اش تا همیشه زیر زبان تان خواهد ماند.

نمایش بیشتر
  • امکانات

  • فروشگاه 
  • دانستنی های مفید

  • نکات : از پایتخت تا روستای خوئین 396 کیلومتر راه در پیش دارید. باید از آزادراه تهران- قزوین – زنجان، 335کیلومتر برانید تا به مرکز استان زنجان برسید. از آنجا اگر در راستای جنوب غرب و مسیری که به بیجار‌ در استان کردستان‌ منتهی می‌شود، بیایید، باید از زرین آباد گذر کنید تا پس از 61 کیلومتر به خوئین برسید.
    اگر می‌خواهید با قطارهای تندرو با نام پردیس، چهار ساعته به این منطقه بروید‌، باید ساعت 6:10 صبح در راه آهن تهران باشید. اگر هم طرفدار قطار اتوبوسی دوطبقه هستید، بهتر است ساعت 15:25 خود را به ایستگاه برسانید. قیمت بلیت این قطارها به ترتیب 16 هزار و 500 و هفت هزار و 500 تومان است.
    از سوی دیگر؛ هر روز 44 سرویس از تعاونی هشت پایانه مسافربری غرب، راهی زنجان می‌شوند و یا آنکه از تعاونی 4 پایانه مسافربری غرب، سوار اتوبوس‌هایی شوید که مقصدشان بیجار است و سپس در میانه راه پیاده شوید. بهای سوارشدن به این اتوبوس‌ها، بسته به نوع و کیفیت شان، 12، 17 و 20 هزار تومان است.

    اگر خوش شانس باشید و مهمان اهالی خونگرم خوئین شوید بخت به شما روی آورده است؛ چرا که شبی را در کنار خوئینی‌ها به صبح رساندن، می‌تواند تجربه و خاطره جالبی را برای شما رقم زند. علاوه بر این، چون زرین آباد مکان اقامتی مشخصی ندارد، می‌توانید مسیر آمده را تا زنجان بازگردید و در یکی از هتل‌های مرکز استان مقیم شوید.