• جنگ گوجه فرنگی توماتینا
  • جنگ گوجه فرنگی توماتینا
  • جنگ گوجه فرنگی توماتینا
  • جنگ گوجه فرنگی توماتینا

جنگ گوجه فرنگی توماتینا

  (Tomatina)   

نوشتن نظر


گوجه بزن و معادل فارسی توماتینا جشنواره‌ای ست که در آخرین چهارشنبه ماه اوت در نزدیکی شهر والنسیا در کشور اسپانیا برگزار می‌شود.

ده‌ها هزار نفر از اقصی نقاط جهان در این جشنواره گرد هم آمده تا یکصد تن گوجه فرنگی را در یک نبرد خیابانی به سوی یکدیگر پرتاب کنند.

جوانان پرنشاطی که برای خودنمایی و جلب توجه در یک رژه دولتی باعث زمین خوردن یک از نوازندگان گروه رژه می شوند و در نهایت باعث درگیری شدید و پرتاب میوه‌های یک تره بار توسط افراد حاضر، شده اند. سال بعد جوانان دعوا را خودشان شروع می کنند آنها حتی مهمات گوجه فرنگی جهت پرتاب به یکدیگر را نیز تدارک دیده بودند و بدین ترتیب لذتی که در این اتفاق وجود داشت سبب تکرار آن در سالهای بعد و تبدیل آن به یک جشنواره همیشگی شد.

ثبت این رویداد در شهر بانیول در  حدود سالهای ۱۹۴۴ یا ۱۹۴۵ تخمین زده شده است.

جشنواره گوجه‌فرنگی الهام بخش جشنواره‌های مشابهی در مناطق اسپانیایی زبان جهان گردیده است. بطور مثال می‌توان به جشنواره جنگ گوجه فرنگی (کلورادو – تگزاس )در کلورادو آمریکا اشاره کرد، که در آن نبردی بین مردم تگزاس و کلورادو صورت می گیرد.

این رویداد از ساعت ۱۰ صبح آخرین چهارشنبه ماه آگوست، با یک تکه ژامبون، که بالای ستونی بلند و چرب در پلازا دل پوئبلو میدان‌ شهر قرار داده می شود، شروع خواهد شد.

جنگ زمانی شروع می شود که یکی از شرکت کنندگان با چالاکی از ستونی بلند و چرب بالا رفته و تکه ژامبون قرار داده شده روی آن را بردارد. ضمنا در صورتی که هیچ کس نتواند آنرا به دست آورد جنگ با شلیک توپ های آبی آغاز می شود. گاهی همین مرحله اول مدت زمان زیادی طول خواهد کشید.زمانی که ژامبون برداشته شد، زنگی به صدا درآمده و به کامیون های حامل گوجه فرنگی اجازه ورود به میدان مسابقه داده می شود و گوجه فرنگی‌های بار شده به سوی مردم و خیابان ها پرتاب می شوند.

سپس کامیونها از میدان خارج شده و هرج و مرجی به پا می‌شود. افراد بسیار زیادی از سر و کول هم بالا می روند. نتیجه آن شهری آشفته، لغزنده و چسبناک با مردمی غرق در تکه ها و آب گوجه فرنگی خواهد بود.

رقابت برای یک ساعت ادامه پیدا می کند تا زمانی که علامت پایان به صدا در آید.

پس از اتمام مسابقه شهروندان بانیول بوسیله شلنگ‌های آب، مردم و خیابان‌ها را تمیزکاری مختصری می کنند.

اگر تصمیم به عکاسی از این رویداد را دارید، یک دوربین ضد آب به همراه داشته باشید.

در صورتی که از اهالی بانیول نیستید و تصمیم گرفته‌اید که شب را در آنجا بمانید، حتما مقدمات اسکان خود را قبل از جشن فراهم آورید.

در حد امکان سعی کنید سالم بمانید و از جشن لذت ببرید.

نمایش بیشتر