• کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین
  • کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین
  • کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین

کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین

نوشتن نظر


 یکی از آثار دیدنی و تاریخی این شهر کاروانسرای درون شهری سعدالسلطنه نام دارد که لقب بزرگ‌ترین کاروانسرای درون شهری ایران را برخود دارد و از آثار دوره  ناصرالدین شاه قاجار است.
این کاروانسرا نام خود را از سعدالسلطنه؛ حاکم قزوین در دوره ناصری گرفته است. این که چرا چنین کاروانسرایی با فضاهای متعدد و به وسعت 62 هزار متر مربع در قزوین ساخته شده است، به اهمیت ارتباطی و تجاری این شهر در دوره قاجار بازمی گردد. در این دوره قزوین از یک سو در مسیر تجارت غرب به شرق ایران و میان دو بازار بزرگ تبریز و تهران قرار گرفته بود و از سوی دیگر، مرکز توزیع کالا در صفحات شمالی ایران بود و از نظر تجاری اهمیت فراوان داشت.
سرای سعدالسلطنه علاوه بر بزرگی و گوناگونی فضاها، از نظر معماری و هنری نیز حائز اهمیت است، به‌ویژه تزیینات سقف های گنبدی آن زیبایی و ظرافت خاصی دارد که شاید نمونه اش را در سایر بازارهای ایران کمتر بتوان پیدا کرد.
کاروانسرای سعدالسلطنه در مجاورت بازار وزیری و در خیابان امام خمینی قزوین قرار دارد. این دو اثر تاریخی در سال‌های اخیر مورد مرمت قرار گرفته اند، اما هنوز از نظر تجاری رونق پیدا نکرده‌اند. در نتیجه تنها چند کافی شاپ و چایخانه درون‌شان برپا شده و البته در برخی مواقع نیز نمایشگاه‌های موقتی درون شان برگزار می‌شود. با این حال به خاطر زیبایی معماری سرای سعدالسلطنه و بازار وزیری توصیه می‌کنیم که اگر به قزوین رفتید دیدن‌شان را از دست ندهید.

نمایش بیشتر