• کاروانسرای مادر شاه
  • کاروانسرای مادر شاه
  • کاروانسرای مادر شاه

کاروانسرای مادر شاه

نوشتن نظر


شکوه 300‌‌ساله ! در اواخر دوره صفویه، وقتی شاه سلطان حسین، آخرین شاه این سلسله مدرسه بزرگ «مادرشاه» را در خیابان چهارباغ عباسی بنا کرد، در مجاورت آن کاروانسرای دورن شهری بزرگی را بنا نهاد و وقف مدرسه کرد که کاروانسرای مادرشاه خوانده می‌شد.نقاشی‌های گردشگران اروپایی نشان دهنده شکوه و جلال این کاروانسرا در عصر صفوی است و با مسرت باید گفت که امروزه پس از سیصد و اندی سال نه فقط ذره‌ای از شکوه آن کاسته نشده بلکه از جهاتی بیشتر هم شده است!
البته این بنای بزرگ تاسال 1336 خورشیدی به صورت نیمه ویران درآمده بود و می رفت که مثل دهه‌ها اثر تاریخی اصفهان خراب شود و جای خود را به یک پاساژ یا مجتمع مسکونی بدهد، اما در این سال به همت یکی از هنرمندان فقید اصفهانی و با سرمایه‌گذاری یکی از شرکت‌های بیمه دولتی مرمت شد و از سال 1345 با افزودن یک ساختمان چند طبقه به عنوان هتل مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
شاید بسیاری از مردم گمان کنند که بازدید از کاروانسرای مادرشاه فقط مخصوص مهمانان هتل عباسی است، در حالی که چنین نیست و همگان می‌توانند با خرید بلیت، وارد حیاط کاروانسرا شوند و در همراهی با تور داخلی هتل، از بخش‌های مختلف جدید و قدیم آن دیدن کنند.حیاط کاروانسرا غیر از حال و هوای تاریخی‌اش، به علت فضای سبز طراحی شده و نیز چشم‌انداز زیبایی که به گنبد مدرسه چهارباغ دارد، خاطره‌ای فراموش نشدنی را برای گردشگران فراهم می‌کند. در آنجا یک چایخانه سنتی هم وجود دارد. هتل عباسی یا همان کاروانسرای مادر شاه در خیابان چهارباغ عباسی، خیابان آمادگاه قرار دارد.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
رستوران
موزه
جاذبه گردشگری
جاذبه تفریحی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه مذهبی
بازار
غذای محلی
سوغاتی
هتل ها
هتل های آپارتمانی
هتل های سنتی
اقامتگاه های بوم گردی