• کاروانسرای  شاه عباسی میبد
  • کاروانسرای  شاه عباسی میبد

کاروانسرای شاه عباسی میبد

نوشتن نظر


یادگار شاه عباس مجموعه رباط یا کاروانسرای عباسی، در مرکز شهر میبد بزرگ‌ترین مجموعه گردشگری این شهر کویری است. این مجموعه قبلا بیرون شهر قرار داشت اما حالا جزیی از آن شده است. ساختمان کاروانسرا که حدود 400 سال عمر دارد در دوره سلطنت شاه عباس اول صفوی ساخته شده و از این جهت به رباط عباسی معروف است.

در سالیان اخیر بخشی از کاروانسرا را تبدیل به موزه زیلو کرده‌اند و  در آن انواع زیلوهای بافت میبد را به نمایش گذاشته‌اند. قدیمی‌ترین‌ زیلویی که در رباط عباسی به نمایش گذاشته شده، زیلویی است متعلق به قرن نهم هجری که تا همین اواخر به مدت بیش از 600 سال در مسجد جامع میبد، زیر پای نمازگزاران پهن بود.

بخش دیگری از کاروانسرا نیز بدل به یک سفره‌خانه بزرگ شده که انواع غذاها را در یک فضای تاریخی با دکوراسیون سنتی به گردشگران عرضه می‌کند. هرچند که پول غذا را باید خودتان بپردازید، اما می‌توانید لذت غذا خوردن در آن محیط خاطره‌انگیز را به حساب شاه عباس صفوی بگذارید که می‌گویند 999 کاروانسرا در ایران ساخت و یکی‌شان همین رباط عباسی میبد بود.

همچنین در وسط حیاط کاروانسرا یک سرداب زیبا با حوض سنگی مصفایی قرار دارد که آب یکی از قنات های میبد از درون آن می جوشد.

اگر به رباط عباسی میبد رفتید، تماشای آثار پیرامون آن را از دست ندهید. این آثار عبارت‌اند از یخچال بزرگ میبد، چاپارخانه و موزه پست میبد، آب انبار کلار و بقایای برج و باروی قدیمی شهر و دروازه کثنوا که همه اینها نهایتا در شعاع 150 متری رباط عباسی قرار گرفته اند. 

گفتنی است کاروانسرای شاه عباسی به شماره ثبتی 1618 و در تاریخ 30/5/57 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر
  • امکانات

  • رستوران 
مکانهای پیشنهادی
جاذبه تفریحی
هتل ها