شهرستان اردل یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری در ایران می باشد.

شهر اردل در فاصله ۸۶ کیلومتری بروجن و ۷۵ کیلومتری جنوب باختری شهرکرد، در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و خشک و بیش‌ترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۳۵ درجه و کم‌ترین درجه حرارت در زمستان‌ها ۷ درجه زیر صفر می‌باشد.

اردل دارای چشم‌اندازهای بسیار زیبا و دیدنی بوده و آب و هوای آن در تابستان خنک و در زمستان سرد می‌باشد. مردم اردل شیعه اثنی عشری و وابسته به طوایف مختلف بختیاری هستند که در مقاطعی از زمان و به مرور از زندگی ایلیاتی دست کشیده و یکجانشین شده‌اند. این شهرستان از گذشته‌های دور یکی از محال بختیاری و از مراکز سردسیری و اسکان عشایر هفت لنگ بختیاری بوده و هم اکنون نیز محل ییلاق قسمتی از عشایر کوچرو ایل هفت لنگ ست. در این منطقه خانوارهایی از طوایف چهار لنگ نیز وجود دارند. گویش مردم اردل و حومه  بختیاری می‌باشد. بافت قالی وقالیچه‌های بختیاری درآن همچنان رونق دارد.

شهرستان اردل به واسطه داشتن چشمه‌های اب سرد فروان به یکی ازقطب‌های مهم پرورش ماهی در کشور تبدیل شده است.

وجود غارهایی در دامنه کوه ودر مسیر رودخانه‌ها ی سبزه کوه وبهشت آباد اردل وتنگ دزپارت در اطراف اردل نشان از سکونت انسان از زمان غار نشینی در این شهر باستانی دارد که نیاز به تحقیق بیشتر در این زمینه دارد.

جاذبه های گردشگری ، تاریخی و مذهبی شهرستان عبارتند از: حاشیه رودخانه کارون از دشتک تا پل کارون 4 ، دریاچه سد کارون 4 ، روستای سرخون و پارک جنگلی شیاسی ، کاوند درویشان ، عزیز آباد ، حاشیه دو طرف روستای بهشت آباد ، چشمه مولا آلیکوه ، سرداب رستم آباد ، آبسرده ، چشمه شلیل و مروارید ، منطقه حفاظت شده جنگلی هلن (میانکوه) ، امامزادگان حلیمه خاتون سرپیر،قلعه ابوالقاسم خان بختیاری اردل ، پارک جنگلی گندمکار ، منطقه هلو سعد، طبیعت دشت قراب (دیناران)، پارک دزپارت ، کاروانسرای شلیل ، صخره نوردی در پناه آب.نمایش بیشتر