• روستای سر آقاسید
  • روستای سر آقاسید
  • روستای سر آقاسید

روستای سر آقاسید

  (Sar Agha Seyed)   

نوشتن نظر


سرآقاسید، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. روستای زیبای سرآقاسید یکی از جاذبه های تفریحی منطقه کوهرنگ بختیاری می باشد که به علت طبیعت زیبای آن گردشگران بسیاری را جذب می نماید.

روستای سر آقا سید در حاشیه شمال غربی جنگل های زاگرسی چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی های مرز با استان لرستان به مانند نگینی قدیمی بر زیست بوم بختیاری خودنمایی می کند.

چیدمان خانه های روستایی در شیب تند جنگل های کوهستانی بازفت در دامن طبیعت بکر بختیاری، یک جاذبه طبیعی بی همتای اکوتوریستی را به وجود آورده است.

 سرآقاسید از جمله روستاهای قدیمی کوهرنگ بختیاری بوده که به مانند ماسوله و برخی روستاهای کشورمان، بام هر خانه ی آن، حیاط خانه ی بالایی ست که چنانچه به درستی مورد توجه قرار گیرد، یکی از بارزترین جلوه های طبیعت گردی ایران با جایگاهی جهانی خواهد شد.

خانه های روستایی معمولا" فاقد پنجره و با دیوارهای ضخیم و سقف های مسطح بوده که با سنگ و گل و چوب ساخته شده اند که به نظر میرسد علاوه بر جنبه های امنیتی(حمله حیوانات وحشی، سرقت و ...)، با توجه به زمستان های سرد و یخبندان های منطقه، اصول بهینه سازی مصرف سوخت بهتر از امروز رعایت می شده است !

در نگاه اول به بافت متراکم این روستا، ماسوله زیبای شمال میهن مان از ذهن عبور می کند.روستای سرآقاسید با 2500 متر ارتفاع از سطح دریا اقلیمی کوهستانی با زمستانی سرد و برفی داشته و معمولا" در زمستان ها به خاطر بارش شدید برف راه ارتباطی آن قطع می باشد و نوع زندگی مردمان آن از تعامل انسان با طبیعت  نشأت گرفته است.

 غار یخی چما از نادرترین غارهای یخی نیز در نزدیکی سرآقاسید واقع شده است.

نمایش بیشتر